01.10

Aeg on valmistuda hiire- ja rotitõrjeks, sest ilm läheb aina külmemaks ning närilised hakkavad tuppa tikkuma. Siin on soe ja nälga ei jää.

Kui lauale jäänud saiakesest on alles vaid raasukesed, köögikappi on tekkinud pisikesi musti pabulaid, tolmusel pinnal on näha väikseid jalajälgi ning lae peal on kuulda kahtlast krabistamist, on asi selge – vaenlane on majja tunginud! Nüüd tuleb midagi ette võtta. 

Vanaaegse vedrulõksu puudus on see, et hiir või rott võib sealt põgenema pääseda või siis tirib lõksu endaga kaasa. Seo või püügiriist nööriga kapijala külge! Samuti võib loom saada vaid vigastada, ei sure ja jääb lõksu piinlema. Kuigi oleme sunnitud sissetungijaid hävitama, ei taha me neid ju samas piinata.

Mugav, tõhus ja mürgivaba

Moodsa lõksuga on kogu ebameeldiv toiming – mida elusolendite hukkamine kahtlemata on – märksa vähem ebameeldiv.

Uue aja hiire- ja rotilõksud on toodetud nii, et surm saabub vältimatult ja silmapilkselt. Selliseid valmistab näiteks Šveitsi firma Swissinno. Lõksu vinnastamisel avaneb see nagu suu.  Paljudel lõksudel pole vaja ise söödaks juustutükki panna, sest lõksutootja on seda tihtipeale juba teinud: lõksu sees oleval alusel on justkui keele peal tihedaks pressitud peibutussööt, mis sisaldab näriliste ligi meelitamiseks feromoone. Maitsvat kraami jõuab vaevu limpsata, kui vedrumehhanism juba kinni klõpsatab. Söödast jätkub umbes aastaks ja nii pole alalist muret selle lisamisega. Söödaaluseid saab eraldi juurde osta ja neid on lihtne asendada.

Lisaks mugavusele ja tõhususele on hallist plastist Swissinno lõksud ka kena disainiga. Hiirtele on väiksemad, rottidele suuremad ja hambulise “suugaˮ lõksud. Lõkse võib kasutada nii sees kui väljas, näiteks võib neid panna taimede talvekatete alla. Kuna peibutussööta jätkub väga pikaks ajaks, tuleb vaid vaadata, kas näriline on lõksus ja püügiriist tühjendada. Õues kasutades peab arvestama, et niiskes õhus, eriti kui palju sajab, hajub feromoon kiiremini, seega võib lõks vahepeal vajada söödaga varustamist.

Mudel hiirefoobidele

Mõnel inimestel on musofoobia – hirm hiirte ja rottide ees. Ainuüksi hiire või roti nägemine võib sellisel juhul täiesti paanikasse ajada, rääkimata sellest, et surnud hiir või rott tuleb lõksust välja võtta. Hiirefoobide jaoks on Swissinno välja mõelnud mudeli, kus lõksu sattunud loomakest ei näegi ega pea katsuma: lõks on peidetud justkui tunnelisse, kus maiustama roninud näriline leiab oma lõpu. Otsad andnud närilise saab lahti vinnastamisel kukutada prügikasti ilma teda nägemata ja katsumata.

Saab ka elusalt püüda

Loomasõpradele sobib mudel, mis püüab elusalt. Hiir siseneb peibutussööda kutsel tunnelisse, “uks” sulgub ja taganemisteed enam pole. Mahetootjad ainult selliseid lõkse kasutavadki, sest surnud loom hakkab kohe lagunema ja levitama roisubaktereid. Elusalt püüdev lõks välistab selle. Loomakaitseselts soovitab vangistatud närilise viia vähemalt poole kilomeetri kaugusele sündmuskohast, muidu on ta varsti tagasi.

Seda lõksu saab kasutada ka plehku pistnud hamstri tabamiseks!

Mürgid

 

Kes hiirelõksu kasutada ei soovi, võib endale valida hoopis hiire või roti söödamaja ja lisada sinna mürki. Horticomi hiiremürk Deviltop Sensitive nisu on kasutusvalmis sööt, mis on pakitud mugavaks kasutamiseks 25g kotikestesse, sisaldades kooritud nisu. Rotimürk Gardentop Nisu üks doos on suurem – kotike kaalub 50g. Hiiremürk Deviltop Sensitive Pasta Fluo ja rotimürk Gardentop Pasta on samuti pakitud kotikestesse (mõlemad 15g), kuid pasta sisaldab tasakaalustatud segu koduhiirtele ja rändrottidele eriti ahvatlevatest söödavatest ainetest, nt piimapulber, suhkur ja teraviljadega rikastatud rasvad. Tänu sellele suurepärasele maitsele on pastasööt eriti mitmekülgne ja selle kasutamine on näidustatud piirkondades, kus on palju toitu. Lisaks sellele sisaldavad Deviltop Pasta ja Gardentop Pasta fluorestseeruvat ehk helendavat pigmenti, mistõttu leiab näriline mürgi kiiremini üles ja see tundub talle ohutu. Mürki söönud närilise väljaheide on UV-lampi kasutades kergesti üles leitav, mistõttu on lihtne paigutada uus mürgidoos koloonia käiguradadele.

Kõik eelnimetatud mürgid sisaldavad toimeainet brodifaakum, tänu millele on närilise surm kindel, saabudes 3-5 päeva möödudes. Nii ei oska teised koloonia liikmed hiire surmas mürki kahtlustada. Hiire  söödamaja väldib aga olukorda, kus mürgile on ligipääs lastel või lemmikloomadel. Kasutamiseks tuleb üks pakike asetada söödamajja.

NB! Professionaalsed kahjuritõrjujad on täheldanud, et kui üks mürk ei toimi, tuleb proovida teisega. Nii nagu inimestel on erinevad maitsesoovid, on seda ka närilistel ning mõni mürk tundub atraktiivsem, kui teine (maitseb närilisele paremini).

 

Enneta hiirte ja rottide sattumist tuppa

* Maja ja kõrvalhoonete ümber ei tohi olla söödavat kraami. Ööseks ei tohiks välja jätta koerte-kasside toidunõusid koos toiduga, tuleb kokku korjata kõik maha kukkunud õunad jm viljad. Rottidele maitseb isegi seep, seega kui pesite aias midagi või millegi pärast on jäänud seep vm õue, siis tuleks kõik sellised asjad aiast ja maja juurest eemaldada. See kõik meelitab närilisi ligi.

* Linnutoidumaja ümber võiks olla tugipost või puutüvi altpoolt ümbritsetud metallvõrgust kraega, et närilised ei pääseks üles einestama. Aseta söögimajad hoonetest kaugemale ja jälgi, et neist ei pudeneks seemneid maha.

* Vaata oma korter või maja üle ja pane kinni ka kõige väiksemad augud ja praod, kust närilised võivad sisse tungida. Väike hiireke poeb sisse isegi 6 mm  läbimõõduga avausest.

* Kontrolli kindlasti kohti, kust vee-, kanalisatsiooni- ja ventilatsioonitorud elamisse sisenevad. Kuna rott suudab läbi närida ka pehmemast ehitusmaterjalist, kasuta avauste sulgemiseks betooni või tugevat metallvõrku.

* Rotid võivad tungida majja ka räästa alt, ronides sinna mööda puid-põõsaid või elektriliine. Jälgi, et oksad ei ulatuks akende ja rõduni.

* Kata tihedalt toidujäätmeid sisaldavad prügianumad ja komposterid. Kõige kindlam on metallist prügikonteiner, sest plasti suudab rott läbi närida.

 

Horticom soovitab:

 

Hiiremürk Deviltop Sensitive Nisu (2x25g)

Horticomi hiiremürk Deviltop Sensitive nisu on kasutusvalmis sööt. Toode on pakitud mugavaks kasutamiseks 25g kotikestesse koduhiirte ohjamiseks. Üks pakike sisaldab toimeainet brodifakuumi, tänu millele on närilise surm kindel, saabudes paari päeva möödudes, ja koloonia teistes liikmetes peibutussööda suhtes kahtlust ei ärata.

 

Hiiremürk Deviltop Sensitive Pasta Fluo (6x15g)

Horticomi hiiremürk Deviltop Sensitive Pasta Fluo on kasutusvalmis sööt. Toode on pakitud mugavaks kasutamiseks 15g kotikestesse koduhiirte ja rändrottide ohjamiseks. Toode sisaldab uut patenteeritud FLUO-NP® tehnoloogiat, kus tänu fluorestseeruvale pigmendile leiab näriline mürksööda kiiremini ülesse. Lisaks on UV-lambiga valgustades võimalik jälgida mürksööta söönud näriliste tegutsemist nende väljaheidete põhjal ja paigutada uus mürgidoos nende käiguradadele.

 

Horticom hiire söödamaja võtmega

Horticomi hiire söödamaja koos võtmega on abiks nii kodus kui ka tööl. Eriti sobilik on ta kõigile väikeste lastega peredele ja lemmiklooma omanikele, kel hiirtega probleeme. Hiiremürk pannakse antud juhul lukustatavasse majja, kuhu ilma võtmeta ligi ei pääse. Nii on võimalik kindlaks teha, et kõrvalised isikud ei saa mürgile ligi. Söödamaja ei sisalda mürksööta.

 

Roti söödamaja Horticom võtmega

Roti söödamaja Horticom võtmega on tunnelikujuline polüpropüleenist söödamaja närilistele. Söödamaja talub halbu ilmastikuolusid ja on kasutatav ka niisketes ja külmades ruumides ning on võtmega suletav, mistõttu väheneb söötmürgi kättesaadavuse risk mitteobjektloomadele ja lastele.

Rotimürk Gardentop Pasta (10x15g)

Rotimürk Gardentop on kasutusvalmis mürksööt pakituna kotikestesse ühe doosi kaupa (üks kotike 15g). Näriline sureb mõne päeva jooksul (3-5 päeva) pärast mürksööda söömist. Toode sisaldab uut patenteeritud FLUO-NP® tehnoloogiat, kus tänu fluorestseeruvale pigmendile leiab näriline mürksööda kiiremini ülesse ja tajub seda millegi turvalisena. Lisaks on võimalik mürksööta tänu fluorestseeruvale pigmendile UV- lambiga valgustades lihtne tuvastada. Pärast sööda tarbimist närilise väljaheited UV-lambi abil helendavad, mistõttu on lihtna paigaldada uus mürgidoos näriliste käiguradadele. Pasta sisaldab patendeeritud retsepti mis sisaldab hästi tasakaalustatud segu ja närilistele atraktiivsetest söödavatest komponentidest ning inimesele ebameeldivast ainest, mis vähendab juhuslikku tarbimise riski inimese poolt.

Rotimürk Gardentop Nisu 150g

Rotimürk Gardentop nisu (3x50g)

Rotimürk Gardentop on kasutusvalmis teraviljapõhine mürksööt pakituna kotikestesse ühe doosi kaupa (üks kotike 50g). Näriline sureb mõne päeva jooksul (3-5 päeva) pärast mürksööda söömist. Mürksööt on kooritud nisust koosnev sööt, mille tootmiseks kasutatakse spetsiaalset imendumis tehnoloogiat, mis tagab toimeaine ühtlase jaotumise tera sise – ja välispinnal. Toode sisaldab hästi tasakaalustatud segu närilistele atraktiivsetest söödavatest komponentidest ning inimesele ebameeldivast ainest, mis vähendab juhuslikku tarbimise riski inimese poolt.

   

Tooted saadaval hästi varustatud kauplustes üle Eesti ja e-poes www.aednik24.ee