Aknalaual on aina rohkem valgust. Nüüd on õige aeg tomat ära külvata. Märtsi lõpus-aprilli algul tärganud taimed sirguvad sooja kevadpäikese käes jõudsalt. Enam pole ohtu, et nad vähese valguse tõttu välja venivad. See juhtub siis, kui külvata liiga vara. Tomatiistiku kasvuaeg on umbes 60 päeva. Märtsi teisel poolel külvates saavad istikud “valmisˮ mai teisel poolel, millal ongi sobiv aeg nad kütteta kasvuhoonesse istutada. Enne seda ei maksa riskida, sest võib olla veel öökülma. Ka Thuni külvikalendri järgi on praegu igati soodne tomatit külvata: 16. märtsil algas istutusaeg, mis kestab 31. märtsini (lõpeb kell 1).

Hakkame külvama

Värsked tomatiseemned idanevad hästi. Need võib külvata ühekaupa Jiffy turbatablettidesse või külvikasseti pesadesse, sest suure tõenäosusega tärkavad nad kõik. Selliselt külvates ei pea pärast vaeva nägema taimehakatiste pikeerimisega. Vanemal seemnel on idanemisvõime vähenenud. Selline seeme külva Jiffy toakasvuhoonesse või külvialusele, sest osa ilmselt ei tärka. Tõusmepõletiku vältimiseks kasuta kindlasti Compo tomati- ja köögiviljamulda või turvast. Kata seeme 1 cm paksuselt mullaga, vajuta see tihedaks ja niisuta pritsiga korralikult läbi. Kata anum niiskuse ja soojuse hoidmiseks klaasi või kilega. Idanemiseks piisab 18–20° soojusest.

Külv hakkab tärkama Tomat tärkab nädalaga, eriti elujõuline seeme aga juba mõne päeva pärast. Kui märkad esimesi tõusmeid, võta anumalt kohe kate ära ja aseta tärkav külv võimalikult valgesse paika. Sooja võiks seal olla umbes 20°. Esimesed kaks lehte tärganud taimel on idulehed. Need hakkavad kasvama ja võtavad järjest rõhtsama asendi. Idulehtede vahelt hakkab varsti paistma esimese pärislehe alge. Kui idulehed asetsevad täiesti rõhtsalt, on paras aeg istutada taimekesed eraldi pottidesse. NB! Taimehakatis pane mulda kuni idulehtedeni. Turbatabletis või kassetipesas kasvanud taim pane suuremasse potti siis, kui on kasvanud 2–3 pärislehte ja on näha, et juurtel hakkab kitsaks jääma.

Horticom soovitab:

 tomat_black_cherryTomat ‘Black Cherry’ Varajane, kõrgekasvuline, rõdudel kasvatatav sort. Vili on ümmargune, väike, väga maitsev, kaalub 15-20 g. Kasvatatakse rõdudel, talveaedades, kasvuhoonetes. Selle sordi tomatit on lihtne kasvatada – pole vaja siduda, võib mitte kärpida. Väike tomat sobib salati valmistamiseks, on asendamatu roogade kaunistamisel. Külviaeg on märtsis.
 4743153005046_Tomat_Promyk_Vita_VerdeTomat ‘Promyk’ Väga varajane, saagikas tomatisort. Madalakasvuline. Lihavad, erepunased, väga maitsvad viljad kaaluvad umbes 80g. Sort talub madalat temperatuuri, seetõttu võib seemned külvata otse mulda. Annab saaki ka jahedamal suvel. Sobib kasvatamiseks avamaal või kasvuhoones.
 8711117584551_Tomat_Benito_SuvipihaTomat ‘Benito’ Madalakasvuline varajane saagikas hübriid. Piklik-ovaalne täispunane vili on keskmise suurusega (100-140 g) ja tiheda viljalihaga. Talub kasvuajal hästi ka optimaalsest madalamaid temperatuure. Taimehaigustele vastupidav. Sobib värskelt turustamiseks ja konserveerimiseks. Külviaeg märtsist aprillini. Ettekasvatusaeg 45-60 mpäeva. Istutusest saagi alguseni 65 päeva.
4743153004988_Tomat_Golden_Konigin_Vita_VerdeTomat ‘Goldene Königin’ Keskvarajane, kõrgekasvuline sort. Valmib 60–70 päeval peale istutamist. Viljad kollased, õrna maitsega, aromaatsed. Taimed istutatakse pottidesse ümber, kui ilmub esimene päris leht. Kõige paremini kasvab +22–24 ºC temperatuuril. Sobib kasvatamiseks nii avamaal kui kasvuhoones.
 8711117284604_Tomat_Oxheart_SuvipihaTomat ‘Oxheart’ Maitsev lihatomat, tuntud kui Härjasüda. Taim on kõrge kasvuga, latv näpistatakse sobival kõrgusel ära. Viljad suured, 200 g. Värskelt tarbimiseks või hoidiste tegemiseks. Külviaeg märtsis. Ettekasvatusaeg u. 60 päeva. Istutusest saagi alguseni 60-70 päeva.
 670249Compo tomati- ja köögiviljamuld Mullas sisalduvate mikroelementide ja toitainete toime 8 nädalat. Tagab taimedele optimaalse ja tervisliku keskkonna köögiviljade saagikuse tõstmiseks ja kaitseks haiguste eest. Taimed tugevad ja viljad aromaatsed.
4008398112509_Tomati_ja_koogiviljade_vedelvaetis_1l_CompoCompo tomati- ja köögivilja vedelväetis  Vedelväetis tomatitele ja köögiviljadele. Saagikus kahekordistub. Saadused on aromaatsed. Taim on tugev ja terve.
LTM 1_DE_picCompo pikaajaline tomativäetis Ühekordsest väetamisest piisab terveks hooajaks. Kõik olulisemad põhi- ja mikrotoitained igas teras hoolitsevad tugeva õie ja terve kasvu eest. Vastupidav haiguste ja kahjustuste eest. Sobib köögiviljadele ja maitsetaimedele
 jiffy-multigrow-setJiffy ettekasvatustarvikud  
  
Saadaval hästivarustatud kauplustes üle Eesti ja www.aednik24.ee!