Oktoobrikuised aiatööd
03.10.2022
Tõeline sügis on alanud ja tegeleda tuleb ka sügistöödega. Kui püsikud on enamasti juba istutatud ja ümberistutatud, siis puid ja põõsaid ongi nüüd õige aeg valida ja istutama hakata. Kuna kuivus on nii mõneski kohas väga pikalt kestnud, varu istutusaugu jaoks kohe väga ohtralt kastmisvett. Selleks võiks istutusaugu üpris suure kaevata, hea mullaga täita, kuhu segada ka väetis. Siis istiku juured pooles ulatuses mullaga katta, ohtralt kasta, siis mulda juurde panna ja jällegi korralikult vett lisada. Seejärel saab istik pika sügise jooksul mõnusalt juurduda.
Jõuab kätte aeg nii küüslauguküüned kui ka sibullilled mulda panna. Küüslaugule, tulpidele ja liiliatele meeldibki pigem jahedapoolne muld. Nad hakkavad juurduma, kui mulla temperatuur on 5-6 kraadi ringis. Kõik istutatud sibulad tuleb samuti korralikult läbi kasta. Kui nartsissid ja krookused on veel istutamata, siis tuleks kiirustada, nemad soovivad juurduda pigem soojemas mullas. Sibula istutussügavus on umbes kolmekordne sibula kõrgus. Lopsakama kevadise õitsemise heaks lisa istutusauku kompostmulda või hästi kõdunenud sõnnikumulda ja veidikene ka sügisväetist ning eriti hea oleks veel lisaks kasta sügislilledele mõeldud kastmisväetisega.
Mõned sibullilled vajavad nüüd aga mullast väljakaevamist, eelkõige just gladioolid. Kaeva need ettevaatlikult välja, eemalda lehed ja õisikuvarred ning puhasta mullast. Seejärel kuivata sibulad soojas ruumis ja pane karpi jahedasse ruumi kevadet ootama. Miinuskraadid hävitavad sibula.
Jorjenid ehk daaliad ei ole küll sibullilled, aga ka need kaeva sügisel välja, puhasta ja aseta võimalikult jahedasse ruumi. Niisamuti tuleb käituda kannadega. Juhul, kui kannad on kasvanud potis, saab poti koos juurikatega jahedasse tõsta (pealsed tuleb eemaldada). Talvel kasta pole vaja.
Kui võimalik, siis soovitame üle talve hoida ka pelargoone ja fuksiaid. Nemad vajaksid küll pisut valgust, sobib mõni aknaga ruum, kus temperatuur ei lange alla nulli. Enne tuleb taimed tagasi lõigata, nii umbes 5-6 cm kõrguseks ja alles jätta ainult mõned lehed. Talve jooksul peab jälgima, et nende pinnas pikalt läbi ei kuiva. Kastke talve jooksul vahetevahel väikese veekogusega. Kui on tegemist väiksemate üksikute pottidega, too need tuppa aknale ja kasvata üle talve nagu toataime. Niimoodi saab ühte ja sama taime kasvatada õige mitu aastat. Kevadel tuleks taimed valguse kätte tuua, kus need ilusasti arenema hakkavad ja peale öökülmi saab õue viia juba suure õitsva taime või taimed. (Näiteks rõdukastid).
Oktoobrikuu edenedes hakkavad lehed ja viimased viljad puudelt langema. Lehti võib kokku riisuda või ka murule väetiseks jätta, kuid haigustunnustega lehed tuleks siiski kokku riisuda ja aiast eemaldada. Samuti eemaldada kõik varisenud viljad. Viljapuid ründavad mitmed seenhaigused, nagu pirni näsarooste, õunapuu kärntõbi ja tuhkhallitus, sõstardel sõstrarooste. Kõiki neid iseloomustavad ühte või teist värvi laigud lehtedel. Nendes laikudes pesitsevad kahjurseente eosed, mis väga edukalt seal ka talvituvad ja kevadel oma elutegevust jätkavad. Samal põhjusel tuleb ka kasutamata jäänud viljad nii maast kui võrast eemaldada. Komposteerida selliseid lehti ja vilju ei tohi, sest see on veel eriti hea soe koht seeneoste arenguks.
Kui öökülmad on üle käinud või püsikud ei paku enam värve ega silmailu, tuleb nende maapealsed osad tagasi lõigata.
Olulised tööd oktoobris on mullaharimistööd. Puude ja põõsaste võraaluseid kobestades hävitame sinna peitu pugenud kahjurite nukke ja vastseid, tuues neid nii maapinnale lähemale kas lindudele söögiks või külmumiseks. Kobestamisega hävitame ka juba juurdunud umbrohuseemneid.
Samal põhjusel on mõistlik sügisel ka köögiviljamaa läbi kaevata.
Vaarikataimedel lõigatakse välja juba vilja kandnud varred. Need tunneb ära harunenud ja kuivanud okste järgi. Uued võrsed on rohelised ja ilma harudeta. Sinna tulevad järgmisel aastal viljad.
Kasvuhoone tuleks nüüd korralikult taimedest puhastada, iga viimanegi lehetükike maast kokku korjata ja välja viia. Sellel väiksel lehetükil võib samuti seeneoseke maanduda ja endale pesa teha. Kui tomatitel ja kurkidel täheldasid suve jooksul kas lehemädanikku või jahukastet või isegi mõningaid raskesti tõrjutavaid kahjureid nagu karilane tomatil või kedriklest kurgil, tuleks kasvuhoonet kindlasti desinfitseerida. Selleks sobib väga hästi Kasvuhoone-Keldri Septik.
Iga paari aasta tagant tuleks kasvuhoones mulda vahetada. Kui selle töö sügisel ära teed, on kevadel jällegi üks töö vähem teha. Kevadel on neid töid niigi liiga palju. Kui mulda ei vaheta, siis olemasolev tuleb kindlasti läbi kaevata.
Oktoobris-novembris on õige aeg valgendada ka viljapuude tüvesid. See kaitseb viljapuid kevadise päikesepõletuse eest, hoiab ära koore lõhenemist ja aitab hävitada kahjureid, kes koore all pesitsevad. Puutüvesid on õige valgendada siis, kui õhutemperatuur on üle 0 kraadi ning ees ei ole oodata tugevaid vihmasid, mis kogu tehtud töö maha uhuks. Kevadise päikesepõletuse eest aitab puutüvesid kaitsta ka tüvekaitse, mis keritakse ümber puutüve. See kaitseb ka näriliste, jäneste ja metskitsede eest.
Kui Sinu aeda pääsevad kergesti sisse metsloomad tuleb kindlasti kaitsta puid ja põõsaid. Noorte viljapuude ja ka teiste noorte lehtpuude koor ja peenemad oksad meeldivad väga hästi kitsedele, põtradele ja jänestele talviseks kõhutäiteks. Loomade rüüsteretk jääb ära, kui paned ringikujuliselt ümber puude metallvõrgust aiakesed. Jälgi, et võrkpiire ulatuks 1–1,5 meetri kõrguseni. Sellepärast, et osa võrgust jääb talvel lume sisse ja kõrgemalt hangelt pääseksid jänesed-kitsed muidu ikkagi puu kallale. Tüve ja võrgu vahele jäta vähemalt 20 cm. Võrku paigaldades suru see maa sisse, sest siis ei pääse ka hiired altpoolt tüve ligi. Müügil on nii suurema kui väiksema silmaga turvavõrke. Hõredamad on mõeldud kaitseks suuremate loomade eest, tihedamad närilistele. Peenem võrk kulub ära näiteks kompostihunniku kaitsmiseks hiirte-rottide eest.
Galvaniseeritud võrk on kallim kui plastkattega võrk, aga on see-eest tugevam.
Metallvõrgust on lihtne keerata turvatara ka ümber noorte okaspuude. Selle võib sinna jätta lausa mitmeks aastaks, kuna metsloomad võivad õrna koorega tüve ja võra kahjustada ka teistel aastaaegadel. Kasvades muutub okaspuu koor paksemaks ja jänesed seda siis enam ei taha, võrgu võib siis ära võtta.