28.02

Toataimedel on algamas uus kasvuhooaeg. Ümber istutada võib toataimi kuni juunini. Kevadel ümber istutatud taimed juurduvad kõige paremini ning saavad värskes mullas sisse hea kasvuhoo. Kõiki toalilli pole vaja igal aastal ümber istutada. Veidi suuremat potti ja värsket mulda vajavad igal kevadel noored rohtsed taimed ja kiirekasvulised liigid. Vanemad taimed istuta ümber 2–3 aasta tagant või harvemgi, vastavalt vajadusele. Kaktuseid ja teisi sukulente võid samuti liigutada harvem. Õitsev taim istuta ümber alles pärast õitsemist. Kindlasti vajab taim suuremat potti siis, kui juured hakkavad poti põhjast välja pressima. Lausa ülim aeg ümberistutamiseks on siis, kui kastmise ajal jookseb vesi sirinal potist otse alusele – sellises potis pole enam peaaegu üldse mulda, juurepall on seest tühi ja juured keerutavad ruumipuuduse tõttu ringiratast mööda poti seinu. Uus pott võta vaid veidi suurem: piisab, kui läbimõõt on 3–5 cm suurem (sõrm mahub vana ja uue poti serva vahele). Universaalne toalillemuld sobib peaaegu kõikidele õitsvatele ja lehtdekoratiivsetele taimedele. Spetsiaalsed mullasegud on müügil sõnajalgadele, kaktustele, tsitrustele, palmidele, orhideedele.

Kuidas istutada?

 • Eelmisel päeval kasta taime põhjalikult.
 • Istutama asudes koputa taim koos juurepalliga potist välja.
 • Eemalda ettevaatlikult juurte ümbert nii palju vana mulda kui võimalik.
 • Kui juured kasvavad ringiratast ja on tihedalt omavahel läbi põimunud, proovi neid lahti harutada.
 • Kuivanud, vigastatud ja haiged juured lõika ära.
 • Poti põhja pane kiht kergkruusa. See imab endasse liigse vee ja juured ei jää õhupuudusesse.
 • Sega istutusmulla sisse pikatoimelist väetist, siis pole taime vaja pool aastat väetada. NB! Paljudele toalillemuldadele on tootja juba selle lisanud.
 • Pane poti põhjal olevale kergkruusale nii palju mulda, et poti keskele asetatud taim jääks samale kõrgusele, nagu ta kasvas vanas potis.
 • Nüüd hakka juurepalli ümber mulda lisama. Pane seda väikestes kogustes, vahepeal tihenda kergelt. Potti võib ka raputada, et juurte vahele ei jääks tühje kohti.
 • Mulla pind peab jääma poti servast 1–2 cm allapoole, et oleks ruumi kastmisveele.
 • Lõpuks kasta taime põhjalikult, et vesi viiks mullaosakesed tihedalt juurte ümber.
 • Ümberistutatud taime hoia nädal aega kohas, kuhu ei paista keskpäevane tugev päike.
 • Kui sa ei seganud mulla sisse pikatoimelist väetist, siis hakka taime korrapäraselt väetama umbes kuu aja pärast, kui ta on korralikult juurdunud. Esimestel kordadel lisa kastmisveele väetist soovitatud kogusest veidi vähem.

Mõned nipid

Kui taime pole põhjust ümber istutada või ta on liiga suur ja raske, asenda pealmine mullakiht 2–3 cm sügavuselt värske mullaga. Seegi mõjub kosutavalt. Sõnajala kuivanud õhujuuri ära lõika ära, vaid keera ümber juurepalli. Surnud juured lisavad lagunedes mulda toitaineid. Taimi ümber istutades on õige hetk jagada ka liiga suureks kasvanud puhmikuid.

Horticom soovitab:

4008398111311_4008398111212_Lillemuld_Compo

Compo lillemuld 5 l ja 10 l

Parandab mulla struktuuri ja väetustaset. Sisaldab kvaliteetset haigusvaba kõrgsoo turvast, juureaktivaator Agrosil® ja looduslikku perliiti. Muld on nõrgalt happeline ja hea vee imamisvõimega. Sobib õitsvate ja lehtdekoratiivsete taimede kasvatamiseks.

 4008398114312_4008398114206_Palmimuld_Compo

Compo palmimuld 5 l ja 10 l

Parandab mulla struktuuri ja väetustaset. Sisaldab kvaliteetset haigusvaba kõrgsoo turvast, juurekasvu aktivaatorit Agrosil® ja looduslikku perliiti. Muld on nõrgalt happeline ja hea veeimamisvõimega. Sobib palmide ja teiste lehtdekoratiivsetetaimede kasvatamiseks.

 Selteret_kergkruus_Selkos

Seklos kergkruus 1,5 l

Kergkruusa pannakse pottidesse või rennidesse kui lillemulla drenaažilisandit. See parendab niiskuse- ja õhu tsirkuleerimist, hoiab niiskust, ei lase mullapinnasele tekkida hallitust. Säilivusaega ei ole piiratud.
Koostis: naturaalne savi, põletatud temperatuuril 1150°C.

4008398243616_Universaalne_toataimede_vedelvaetis_1l_Compo

Compo universaalne toataimede vedelväetis 1 l

Sobib kõikidele toa-, rõdu- ja terassililledele. Soodustab õite lopsakat moodustumist ja tugevat värvumist. Tasakaalustatud mikrotoitainete hulk tõstab vastupidavust haiguste vastu.

4008398244309_Roheliste_toataimede_vedelväetis_500ml_Compo

Compo roheliste toataimede vedelväetis 1 l

Eriti sobiv toas, rõdul ja terrassil kasvavate roheliste taimede, palmide, sõnajalgade toitainevajaduste rahuldamiseks. Kõrge lämmastiku osakaal hoolitseb tugeva tüve ja lehtede kasvamise eest. Tasakaalustatud mikrotoitainete hulk tõstab vastupanuvõimet haiguste vastu.

Arena_Palladio_umar_savipott

Degrea istutuspott Arena Palladio d. 14 – d. 45

Naturaalsest ja taimesõbralikust savimaterjalist glasuurita savipotid, mis on väljanägemiselt lihtsad, kuid stiilsed! Potid on sileda pinna, õige poorsuse (hingavad paremini) ning suurepärase mehaanilise vastupidavusega.

Glasuurita savipotid. Sobilikud kasutamiseks nii toas kui ka õues, on niiskuskindlad ja taluvad temperatuuri vähemalt -10ºC.

Toodetud Itaalias. Keskkonnasäästlik tootmine – tootmisel kasutatakse päikesepaneele ehk nö rohelist energiat, mistõttu paisatakse atmosfääri palju vähem CO2.

NERINE_ROSTAING  

Rostaing aiakindad Mousse ja Nerine

Ultraõhukesed ja hästi kätteistuvad. Polüamiidkude tagab käe suurepärase liikuvuse. Vetthülgavad sõrmeotsad ja peopesad.

Materjal: Lateksiga kaetud polüamiidkude

Värvus: laimiroheline ja lilla

Suurus: 6-8

8711904303723_kastekann aquarius 3,5ltr tumehall

Elho kastekann Aquarius 1,5 l ja 3,5 l tumehall

Mugav, kerge ja vastupidav kastekann.

Värvid: heleroheline, kirss, tumehall ja valge.

Saadaval hästivarustatud kauplustes üle Eesti ja www.aednik24.ee