23.08

Nutikas aiapidaja võtab uue muru külvamise ette suve lõpus: muld on siis soe ja muruseeme idaneb ruttu ning kuna tihti sajab, ei pea end vaevama kastmisega.

Kõigepealt tee ära mullatööd, sest muld peab saama enne seemne külvamist nädalakese ja rohkemgi vajuda. Sel ajal saab rahulikult muruseemne ära osta.

Kui muru jaoks tuleb tuua uut mulda, siis arvesta, et laialilaotatud muld peab vajuma vähemalt kuu aega. Kui külvad uue muru aga olemasolevale mullale, läheb ettevalmistatud pinnase vajumiseks 7–10 päeva.

NB! Korralikku mulda peab olema pärast tihendamist (planeerimist ja rullimist) minimaalselt 12 cm, aga parem kui 15–20 cm. Kui hoiad mulla pealt kokku ja mullakiht jääb liiga õhuke, pead hiljem muru palju rohkem kastma ja väetama, et murutaimed hästi kasvaksid. See teeb muru hooldamise kulukaks.

 

Muru uuele mullale

Pärast maja valmimist on krundi pinnas ehituse käigus parasjagu segi pööratud ning muru rajamiseks tuleb tuua uut mulda. Enne, kui laotad selle laiali, korja kokku kivid, praht ja kõik muu, mis hakkab segama mullatöid. Tasanda künkad ja täida lohud, et mulla aluspind jääks ühtlaseks. Siis kulub vähem mulda ja kogu maa-ala saab ühtlase paksusega mullakihi.

Alles nüüd käruta muld kohale, laota ühtlaselt laiali ja planeeri (nt lohista enda järel köie otsa kinnitatud puuprussi või euroalust) tasaseks. Konaruste silumiseks kasuta kerget plastreha. Jäta maa-ala keskelt veidi kõrgemaks, et vihmaga ei koguneks vesi murule. Lõpuks rulli pind üle. See tihendab pinnast ja tagab ühtlase külvisügavuse. Rullimine toob esile ka ebatasasused, mida muidu ei märka. Kui vaja, planeeri pind uuesti üle.

Ettevalmistatud maa peab saama vähemalt kuu aega vajuda, et ka alumised kihid jõuaksid tiheneda, muidu võib murupind muutuda hiljem ebatasaseks. Muld tiheneb kiiremini, kui laotad selle laiali mitmes kihis ning rullid iga kihi eraldi kergelt üle. Ka pidevalt ja tugevalt kastes saab tihenemist kiirendada. Väike ooteaeg kulub ära ka sellepärast, et siis saab hävitada tärganud umbrohud. Uuesti töid alustades silu ja rulli pind üle ning hakka külvama.

 

Uus muru vana asemele

Vana muru või peenarde kohal on muld muru rajamiseks juba olemas. Kaeva maa läbi, nopi välja kõik umbrohurisoomid, suuremad kivid ja puujuured. Hari mulda 12–20 cm sügavuselt. Seejärel oota nädal-poolteist, et umbrohi tärkaks ja selle saaks kobestamise käigus hävitada. Nüüd hari mulda 5–8 cm sügavuselt. Seejärel planeeri pind tasaseks ja rulli üle.

 

Hakkame külvama

Külvamine võta ette vaikse ilmaga, sest tuulega lendab kerge seeme minema. Vala seemnesegu suuremasse anumasse ja sega läbi, sest väiksemad seemned kipuvad vajuma koti põhja. Kui sa seemet ei sega, võib külv tulla ebaühtlane.

Kõige kvaliteetsema külvi saab külvikuga. Käsitsi külvates võib ühte kohta sattuda liiga palju ja teise liiga vähe seemneid, keeruline on järgida ka õiget külvinormi. Tulemus jääb parem, kui külvad pool seemnekogusest pikisuunas ja teise poole risti liikudes.

Seeme sega mulda hõredate piidega rehaga. Liiguta sellega mulda kergelt edasi-tagasi. Murukõrrelistele sobiv külvisügavus on 1 cm. Rehitse seni, kuni suurem osa seemnetest on kaetud. Mingi osa jääb neist käsitsi külvates paratamatult pinnale.

Külvatud ala rulli kergelt üle, et seemned saaksid kontakti mullaga. Rullimine aitab mullas säilitada ka niiskust. Muru tärkab ühtlaselt siis, kui muld on külvisügavuselt umbes kuu aja jooksul püsivalt niiske. Vihmasel ajal pole niiskusega muret, kuivaga tuleb vastrajatud murulappi aga iga päev hoolsalt kasta.

 

Horticom soovitab:

 Moisamuru_Trallimuru_Talumuru_10kg_Horticom_v1

Horticom muruseemned 1 kg ja 10 kg

Kvaliteetsed murusegud loodud Eesti kliimasse!

Trallimuru – tihedat tallamist taluv õuemuru.

Mõisamuru – mõõdukat tallamist taluv esindusmuru.

Talumuru – tallamist taluv, ristikut sisaldav koduõuemuru.

Horticom koduõue murusegu 1kg

Koduõue murusegu on universaalne murusegu koduaeda, mänguväljakule ja parki. Kiire idanevusega ja vastupidav tallamisele. Seemned on kaetud mereadruga- see lihtsustab külvi, kiirendab kasvu ja hoiab paremini niiskust. Seeme on vähem tundlik tuulele ning lindudele vähem atraktiivne.

 

Horticom sügisväetis koduaeda Horticom 1kg ja 5kg

Sügisväetis koduaeda  on mõeldud taimede sügiseseks toitainetega varustamiseks ning mullastiku ettevalmistamiseks järgmise aasta taimede kasvuks, õitsemiseks ning saagi moodustamiseks. Väetise õigesti balansseeritud toitained aitavad taimedel talveks paremini ette valmistuda. Väetist kasutatakse juulist-augustist oktoobrini.

Puistada väetis ühtlaselt, arvestades kulunormiks 20-30g/m2 kohta. Seejärel vii väetis mulda, kaevates pinnas kergelt läbi.  Puude, põõsaste sibullillede jm mitmeaastaste taimede sügiseseks väetamiseks. Külva väetis ühtlaselt ümber taimede arvestusega 20-30g/m2 kohta.

 

www.aednik24.ee