Sügis on nüüd nii kaugele jõudnud, et võib tegeleda puude ja põõsaste istutamise või ümberistutamisega. Ka puukoolid ja aiapoed on alustanud soodusmüükidega ning vajaliku istiku saab tihtipeale kätte soodsamalt.

Istikuid valides vaadake üle võra ja tüve seisukord. Vigastatud tüvega puuke võiks siiski ostmata jääda. Põõsaistiku puhul pole see nii oluline, vigastatud kohti saab välja lõigata. Tüvele poogitud sortidega on sama lugu, kontrollige tüve olukorda ja ostke ainult terveid taimi.  

Kui olete ostnud soovitud istiku, asetage see koos potiga mõneks ajaks vette, et juured saaksid parasjagu niiskeks. Seejärel lööge istik potist või kilekotist välja ja kontrollige juurestiku olukorda. Suurematel puudel võivad juured olla ümbritsetud võrguga.  Võrk hoiab mullapalli hästi ümber juurte ja kaitseb vigastuste eest. Võrgu eemaldamine ei ole ilmtingimata vajalik, juurestik kasvab sealt aegamööda läbi ja võrk ise mädaneb ära. Kui aga soovite siiski seda eemaldada, lõigake võrk mitmest kohast katki ja harutage ettevaatlikult juurte ümbert lahti. Raputage juured veidi laiali enne mulda panekut. Potist taime välja lüües vaadake, kas juured on tihedalt potis või parasjagu pehmelt, kui juured on mitmekordselt keerdus, tuleks need ettevaatlikult lahti harutada, veidi kärpida ja enne istutamist laiali tõmmata. Kui märkate vigastatud või murdunud juuri, siis lõigake need kohad tagasi.

Kui istikud on ette valmistatud, tuleks need kohe maha istutada. Selleks on vaja juba eelnevalt istutusaugud ette valmistada. Olenevalt juurepalli suurusest kaevame augu nii suure, et juurepall vabalt sisse mahub ja veidi ruumi ülegi jääb. Augu sügavust arvestatakse selliselt, et viljapuuistikud peavad jääma parasjagu nii sügavale, et pookekoht jääks maapinnaga tasa, marja- ja muud põõsad veidi sügavamale, kergelt mulla alla. Seda paremini nad kevadel uusi võrseid annavad. Roosidel  jäetakse pookekoht kümmekond sentimeetrit mulla alla, et talvine külm liiga ei teeks. See on rooside kõige õrnem koht. Sellepärast on hea igal sügisel vahetult enne külmi roosipõõsa ümber veidi  mulda raputada.

Seega tuleks istutusaugud teha sügavamad selle arvestusega, et esmalt täidame need kõige parema mullaga, mis meil saada on, olgu see siis kompostmuld, kõdusõnnik või poest ostetud must muld. Sinna on hea lisada kompleksväetist, aga nii, et juured sellega vahetult kokku ei puutu. Küll nad jõuavad aeglaselt juurdumise käigus vajalike toitaineteni. See on üks olulisemaid kohti, eriti pikaealiste viljapuude korral, et istutusauk tuleb täita võimalikult viljaka mullaga. Hilisemad väetamised ei suuda seda täielikult kompenseerida.

Muld istutusaugus kuhjatakse väikeseks kuhilaks, mille peale istik asetatakse juured enam-vähem laiali laotatult. Kui mullapall juurte ümber on väga kompaktne, pole vaja juuri sealt välja kiskuma hakata, küll nad sealt ise tasapisi välja kasvavad. Edasi täidame augu sama hea mullaga ja surume jalgadega vajutades ettevaatlikult tihedaks. Täidame ja surume mitu korda. Kõige peale võib kehvemat mulda panna, seda, mis august välja kaevatud sai. Hea oleks istutusmulla ümber teha väike mullavall, see aitab kastmis- ja vihmavett kinni hoida. Pärast istutamist tuleb taime kasta. Nüüd sügisel pole vaja väga palju leotada, sest vihmad on niigi tulemas, aga tubli kastekannutäis kulub suuremale puule siiski ära.

Istutatud puuke tuleb ka toestada. Parim viis on kahele poole tüve asetada toed ja siduda tüvi kas kinnitusrihma või pehme jämeda nööriga nende vahele. Olenevalt sellest, kus see puu kasvama hakkab, kaitseme ka tüve. Metsloomade kahjustuste vältimiseks on soovitav asetada tüve ümber kohe ka tüvekaitsed. Ühtlasi kaitsevad need puutüve ka kevadise päikesepõletuse eest.

Sügisese istutamise ajal ei ole okste kärpimine oluline, küll aga tuleb taim kevadel selle pilguga üle vaadata. Kõige kindlam viis on juba puukoolis või aiapoes istikut ostes lasta spetsialistil selle koha pealt nõu anda või paluda võimaluse korral ka istikut kärpida, kui see vajalikuks osutub.

Horticom soovitab

Compo rodo- ja hortensiamuld 20L

Kvaliteetne istutusmuld spetsiaalselt happelist kasvukeskonda armastavatele taimedele. Varustab taime toitainetega kuni 8 nädalat. Muld tagab kiire juurdumise, intensiivse õitsemise ja terve lehestiku. Spetsiaalne juurutuspulber kaitseb taime seenhaiguste eest, aktiveerib ja kiirendab juurte kasvamist, parandab mulla struktuuri. Tugevamad ja terved taimed tänu kvaliteetsele ja tasakaalustatud toitainete segule.

Compo istutus- ja okaspuumuld 40L

Sobib ideaalselt kõikide okaspuude, püsikute, puude, põõsaste, hekkide ja muude taimede istutamiseks. See tagab taimedele optimaalse ja tervisliku keskkonna, tugeva juurestiku kasvu ning vajalikud toitained kuni 6 nädalaks, lisaks kaitseb haiguste eest. COMPO PLUS® huumus aitab aktiveerida mulla bioloogilisi protsesse tänu millele saab taim mullas sisalduvad toitaineid maksimaalselt kätte. AGROSIL® Efektiivne juurutusvahend kiire ja kindla juurte kasvu jaoks.

 

Compo roosimuld 20L

Kvaliteetne ekstra roosidele mõeldud muld, mis on nõrgalt happeline, hea vee- ja õhupuhverdus võimega ning huumuserikas. Muld sobib rooside istutamiseks ning mulla struktuuri ja väetustaseme parandamiseks. Toitainete sisaldusest mullas piisab roosidele  nädalaks.

COMPO Roosimuld sisaldab kvaliteetset haigusvaba kõrgsoo turvast, aiakomposti, savimineraale, kergkruusa, lupja ning kompleksväetisi.

Tüvekaitse spiraal 5tk/pk 60cm või 90cm

Tüvekaitsed pannakse ümber tüvede sügisel – oktoobris-novembris. Ideaalne kaitse näriliste, jäneste ja metskitste eest. Ühtlasi kaitsevad need puutüve ka kevadise päikesepõletuse eest.

 

Tüvekaitse võrk 3tk/pk 30x80cm või 30x110cm

Võrgust tüvekaitset on mõneti lihtsam paigaldada kui tüvekaitse spiraali. Tüvekaitsed pannakse ümber tüvede sügisel – oktoobris-novembris. Ideaalne kaitse näriliste, jäneste ja metskitste eest. Ühtlasi kaitsevad need puutüve ka kevadise päikesepõletuse eest.

Tooted saadaval hästivarustatud kauplustes üle Eesti ja www.aednik24.ee