25.01

Aknalaual on iga päev aina rohkem valgust ning paras aeg on hakata kasvatama mikrosalatit ehk rohelisi tõusmeid.

Paljud tegelevad praegu hoolega idandamisega, kuid lisaks idanditele tasub oma tervist ja enesetunnet kosutada ka rohelise tõusmetega, mis on samuti väga väärtuslikud.

Taimi, millest saab kiirelt ning lihtsalt kasvatada aknalaual rohelist toidulisa, on palju. Ammusest ajast on meid talvisest vitamiininäljast päästnud salatkress, aga suurepäraselt sobivad ka paljud köögiviljad, salati- ja maitsetaimed.

Kui oled suvel külvanud rukolat, siis tead hästi, et soojas ja niiskes mullas pistavad rohelised idulehed nina välja juba teisel päeval. Täpselt samamoodi rõõmustab rukola ka keset talve aknalaua-aednikku: külvad, kastad ja juba ta tuleb! Nädalakese pärast saad lõigata juba rohelisi ja vürtsikaid kasulikest ainetest pungil lehti. Sellist kraami juba poest ei leia!

 

Idanemiseks soojust, kasvamiseks valgust

Kui idandamiseks läheb vaja vaid anumat, seemneid ja vett, siis nüüd tuleb hankida ka veidi mulda või kasvuturbast. Tõusmeid võib kasvatada kus iganes: lillepotis, kausis, taldrikul, plastkarbis, jogurtitopsikus jne.

Niisuta muld ja külva seeme. Seemned pane tihedalt üksteise kõrvale, sest eesmärgiks pole saada korralikke istikuid, vaid palju tõusmeid.

Idanemise kiirendamiseks hoia külvi algul soojemas kohas. Niiskuse säilitamiseks kata anum paberitüki või kilega. Kui külv hakkab tärkama, tõsta see kindlasti aknalauale valguse kätte.

 

Ära lase suureks kasvada

Kui seeme on idanenud, ajavad end mullast välja kõigepealt idulehed ja alles siis hakkavad kasvama pärislehed. Tähtis on taim nahka pista idulehtede ehk tõusmete faasis, siis on ta kõige väärtuslikum ja ka maitsvam. Seega – kui idulehed on avanenud, siis lase neil veidi suuremaks kasvada ning ongi aeg minna kääridega saaki lõikama. Tee seda enne, kui idulehtede vahelt hakkavad tulema pärislehed. Pärislehed enam nii maitsvad pole.

Lõika tõusmeid üsna juure lähedalt, et kogu väärtuslik kraam ära kasutada. Taim rohkem idulehti ei kasvata ja sama külv rohkem saaki ei anna. Seega tuleb teha aegsasti uusi külve.

 

Värske ja vürtsikas

Küll on need pisikesed taimehakatised head! Beebisalat maitseb nagu suur taim, kuid nii maitse kui lõhn on tugevam.

Rohelisi taimebeebisid võib kasutada kõikjal: panna salatisse, võileivakatteks, pastasse, riisi lisandiks, supi sisse, vokirooga, kastmesse, omletti, pirukasse jne. Nad sobivad ülimalt hästi roogade garneerimiseks.

Tõusmete kasvatamiseks sobivad lisaks salatkressile ja rukolale ka spargelkapsas ehk brokoli, punapeet, aedhernes, tatar, nisu, harilik apteegitill, kurgirohi, aedkoriander, aed-harakputk, basiilik, sinep, päevalill, paksoi ehk hiina lehtnaeris, rebashein (verev, kolmevärvine, tume ja tähk-rebashein).

Iga liik idaneb ja tärkab eri kiirusega. Areng sõltub ka sellest, kui soe ning valge kasvukohas on. Kõige kiiremad on salatkress, redis ja rukola, millelt võib lehti lõigata parimal juhul juba viie päeva pärast.

Talvise aknalaua-aiandusega kaasneb veel üks hea asi: ära saab kasutada seisma jäänud poolikud seemnepakendid. Külvata tasub ka aegunud seemet, mis võib veel üllatavalt hästi idaneda.

 

Lihtne ja mugav

Aiakaupade tootjad on teinud talvise aknalaua-potipõllunduse nii mugavaks, et sellega tulevad toime ka kõige aianduskaugemad inimesed. Nimelt võib müügilt leida pakendeid, milles on lisaks seemnetele olemas ka muld. Pole vaja muretseda isegi külvianumate pärast, sest külvata saab otse fooliumpakendi sisse: kui lõikad selle lahti, tekib silindriline totsik. Nüüd ei olegi vaja teha muud kui muld ära niisutada ja külvata.

Tutvu erinevate ettekasvatustoodetega SIIN!

 

Horticom soovitab:

 green basics grow your own set with plants  

Elho toakasvuhoone Green Basics

Elho ümbertöödeldud plastikust toakasvuhoone Green Basics muudab seemnete külvamise ja taimede kasvatamise eriti lõbusaks. Sobib  hästi maitsetaimede kasvatamiseks köögis ning tomati- ja kurgitaimede ettekasvatamiseks. Komplekt sisaldab istutuskaussi, -kausi alust, läbipaistvat kuplit ning plastikust taimesilte.
Saadaval värvid: tumehall ja laimiroheline

 4008398116408_Külvi_ja_maitsetaimemuld_Compo

 Compo külvi- ja maitsetaimemuld 5 l

Mulla struktuuri ja väetustaseme parandamiseks sisaldab kvaliteetset haigusvaba kõrgsoo turvast, juurekasvu aktivaatorit Agrosil® ja kvarts-liiva. Muld on nõrgalt happeline ja hea veeimamisvõimega. Sobib maitsetaimede seemnete külviks ja ümberistutamiseks.  

 Sidrunbasiilik  

Seklos seemned 

Pakume väga suures valikus seemneid firmalt Seklos. Seklose kodulehega on võimalik tutvuda siin: http://www.seklos.lt/lt

Sekloselt on saadaval mitmed erinevad sarjad:

  • Köögiviljaseemned
  • Lilleseemned
  • Maitsetaimede seemned
  • Idandid
  • Ökoseemned
  • Green Life sari
  • Lucia sari
 watering_can_aubergine

Keira kastekannud (2 l, 5 l, 10 l)

Patenteeritud disaini- ja moodsate värvidega Keira kastekannud on ergonoomilise käepidemega ja kvaliteetsed, tagades vastupidavuse mehaanilistele mõjutustele ja UV-kiirgusele. Pealt lahtist kastekannu saab hõlpsasti kasutada vihmavee kogumiseks. Põhi on lõhestatud ja seda virnastamise eesmärgil – saab panna üksteise sisse aidates kokku hoida ruumi.
 8711904175887_kasiprit_neptunus_07l_hall_elho

Elho käsipritsid

 Stiilsed ja modernse disainiga pihustid, mis sobivad ideaalselt toas erinevate taimede ja lillede kastmiseks. Kvaliteetne ja mugav käepide. Erinevate värvuste ja mahutavusega. 

Saadaval hästivarustatud kauplustes üle Eesti ja www.aednik24.ee!