03.10

Roosid on aias kõige enam katmist vajavad taimed. Kõik sordirühmad, v.a külmakindlad pargiroosid, vajavad talve vastu kaitset! Et roosid talvituks edukalt, tuleb juba istutamisel pookekoht vähemalt 5cm sügavusele mulda istutada. Kui sügis on soe ja niiske ja kasvavad uued rohtsed võrsed, siis näpistatakse tugevamatel võrsetel latv ära, et ergutada neid puituma.

Esimeste öökülmade möödumisel tuleb roosipõõsad seest puhtaks teha, et sinna ei jääks kuivanud lehti, rohtu, ega midagi muud. Korjatakse ära kõik lehed ja õienupud, mis on ka taime küljes (kui roosil on puhkemisvalmis pungi, võib need alles jätta – üksikud hilised õied võivad veel novembriski silmailu pakkuda). Mahavarisenud lehtedel võivad talvituda seenhaiguste eosed ja kahjurid, seega tuleb roosipeenralt korjatud lehed kindlasti ära põletada, mitte mingil juhul komposteerida!

Kõik peenra-, pinnakatte-, põõsas-, vääris- ja uus-antiikroosid lõigatakse juba oktoobri esimeses pooles esimeste öökülmade saabudes 30-40 cm kõrguselt tagasi. Tagasilõikus hoiab taime elujõulisena ja kevadel arenevad edukalt talvitunud pungadest uued nuppudega võrsed.

Seejärel kuhjatakse rooside ümber vähemalt 20cm kõrgune mulla või turbahunnik. Muldamisel ei tohi mulda peenrast juurte ümbert üles kraapida, selline tegevus kahjustab juuri ja muudab nad eriti külmakartlikuks. Muldamiseks tuuakse muld või turvas mujalt. Hästi sobib selleks poest ostetud kasvuturvas. Ülesmuldamisel tuleb tähelepanu pöörata, et rooside juured ei jääks peale muldamist paljaks.

Roosid kaetakse täiendavalt kuiva ja sooja hoidva materjaliga. Selleks võib kasutada erinevaid materjale, tähtis on, et kattematerjal paigutatakse roosidele vahetult enne talve saabumist. Liiga varakult paigaldatud kuiv kate jääb sügiseste vihmade kätte, märgub ja ei paku enam nii tõhusat kaitset. Katmiseks võib kasutada kuiva kasvuturvast, koorepuru, saepuru, tammelehti, kasepuu koorelaastud või liiva (saepuru ja turvas vajavad veekindlat katet). Lisaks kaetakse lume saabudes taimed kuuseokstega. Kuuseokste eesmärk on peenral lume kogumine. Kuuseoksad peletavad peenrast eemale ka hiired ja kaitsevad kevadel roosivarsi päikesepõletuse eest! Ilma lumeta talve korral kuuseokstest suuremat kasu ei ole.

Pakasekaitse kangas tasub roosidele panna peale vahetult enne püsivate külmade tulekut. Liiga vara ja soojaga roosidele peale pandud pakasekaitsekanga all võivad roosid hallitama minna. Tüvirooside kasvatamisel on mõningad eripärad, mida tuleb jälgida. Tüviroose saab meie kliimas kasvatada ainult konteineris, mille maht on 10-20 liitrit, sest talveks tuleb tüviroosid viia keldrisse varjule. Enne tüvirooside varjule viimist tuleks nad tugevasti tagasi lõigata nii, et oksa hargnemis-kohast jääks järele kolm kuni neli punga. Lehed tuleb eemaldada.

Kevadel eemaldatakse pakasekaitsekangas tugevate külmade möödumisel, olenevalt kevadest, umbes märtsikuus. Kuuseoksad võetakse ära alles siis, kui maapind on täiesti sulanud. Enamasti saab seda teha aprilli lõpul. Kuuseoksad kaitsevad roosivarsi kevadise päikesepõletuse eest. Ümber põõsa olevad mulla- ja turbakuhilad laotatakse peenrale laiali. Öökülmade ajal tuleb taimed kinni katta, et kevadised öökülmad noortele kasvudele liiga ei teeks. Kevadel väetatakse oma kauneid roose roosiväetisega kohe, kui maapind on sulanud!

Pea meeles, et talvekatete alune on soodne koht närilistele pesaehitamiseks. Pane talvituskoha lähedale niiskuskindel mürksööt söödamaja või külili poti sisse. Talvel tasub 2-3 nädala tagant mürksööta kontrollida ja vajadusel lisada.

Horticom soovitab

Horticom pakasekaitsekangas suurustes 1 x 2m (2 m2), 2 x 2m (4m2) ja 2 x 4m (8m2).

Pakasekaistekangas kaitseb külmakartlike põõsaid, ilu- ja okaspuid, rododendroneid, püsililli ja ronitaimi külma- ja kevadpäikese kahjustuse eest. Kangas asetatakse taimedele alles peale püsikülmade saabumist, kui maa on jäätunud ning eemaldatakse pärast mullapinna sulamist. Peale kanga eemaldamist ja kuivatamist asetada see kuiva kohta ja säilitada järgmise talveni. Kangas laseb läbi õhku ja on vastupidav mehhaanilistele mõjutustele ning UV-kiirtele. Kangas paigaldatakse taime ümber tehtud raamile, et katte ja taime vahel saaks õhk liikuda. Kaal ~ 200 g/m². 

Horticom talveloor suurustes 1,6 x 5m (8m2), 1,6 x 10 m (16m2) ja 1,6 x 20m (32m2). Saadaval on ka talveloor rullina 1,6 x 100m.

Tugevam ja tihedam kui katteloor ning kaitseb külma eest paremini. Laseb hästi läbi valgust, õhku ning pinnale langenud vett. Kuna loorile ei teki seisvat vett, siis loor ei jäätu ning taimed ei jää õhupuudusesse. Loor kaitseb ka külma tuule eest. Sobib külmakartlike põõsaste ja ronitaimede kaitsmiseks, ka maasikate katmiseks, kui lund ei ole ja kraadiklaas langeb alla –10°. Kevadel on võimalik talveloori all hakata varakult kasvatama salatit, maitserohelist, varajast kartulit jms. Tomatitaimed võib juba mai esimesel poolel kasvuhoonesse istutada ja ümbritseda talvelooriga. Kaal 50 g/m².

Aiakäärid Felco 300

FELCO 300 korje- ja lõikekäärid on mõeldud viinamarjade, lillede ja puuviljade korjamiseks ning okste ja võrsete kärpimiseks. Need väikesed ja väga kerged käärid on roostevabast terasest. Käärid on mugavad, kergesti käsitletavad ja vastupidava.  Pikkus on 19cm lõikeava suurus on 10mm ja kaal on 125g.

Oksakäärid Felco 2

Universaalsed ja täpsed oksakäärid erinevateks lõiketöödeks. Sirge lõiketera võimaldab mugavalt ja kergelt kasutada oksakääre nii vasaku- kui ka paremakäelistel. Felco 2 käärid on kõrge töökindlusega klassikaline mudel – professionaalide poolt tunnustatud mudel aastast 1948. Jäik lõikepea. Alasitera on käepideme külge kinnitatud, et anda rohkem jõudu ja stabiilsust. Suure lõikepea tõttu on peenemate okste vahele keeruline ligi pääseda.

Hiiremürk Deviltop Sensitive Pasta Fluo (6x15g)

Horticomi hiiremürk Deviltop Sensitive Pasta Fluo on kasutusvalmis sööt. Toode on pakitud mugavaks kasutamiseks 15g kotikestesse koduhiirte ja rändrottide ohjamiseks. Toode sisaldab uut patenteeritud FLUO-NP® tehnoloogiat, kus tänu fluorestseeruvale pigmendile leiab näriline mürksööda kiiremini ülesse. Lisaks on UV-lambiga valgustades võimalik jälgida mürksööta söönud näriliste tegutsemist nende väljaheidete põhjal ja paigutada uus mürgidoos nende käiguradadele.

Horticom hiire söödamaja võtmega

Horticomi hiire söödamaja koos võtmega on abiks nii kodus kui ka tööl. Eriti sobilik on ta kõigile väikeste lastega peredele ja lemmiklooma omanikele, kel hiirtega probleeme. Hiiremürk pannakse antud juhul lukustatavasse majja, kuhu ilma võtmeta ligi ei pääse. Nii on võimalik kindlaks teha, et kõrvalised isikud ei saa mürgile ligi. Söödamaja ei sisalda mürksööta.

Tooted saadaval hästi varustatud kauplustes üle Eesti ja e-poes www.aednik24.ee.