29.09

Sügise edenedes aktiviseeruvad meie aedu külastavad närilised: kodu- ja metshiired, rotid, mutid, vesirotid. Küllap nad saavad aru, et käes on viimane võimalus end talveks nuumata ja endale võimalikult hea talvekodu leida. Hiired ja rotid passivad peale, kuidas sooja majja lipsata, seetõttu ärge unustage oma maja, garaaži, keldri või abihoone uksi pikalt lahti. Aiasaadusi varjule tuues jälgige ikka, et uksed kähku kinni saaksid. Kui siiski mõni näriline sisse lipsab, tuleb nad kas lõksuga kinni püüda või mürke kasutada, mis iseenesest sugugi meeldiv pole. Pikem artikkel hiirte ja rottide tõrjumise kohta asub SIIN.

Rotte meelitab kohale ka avatud kompostikast. Seetõttu on parem, kui kast on kaanega korralikult kaetud. Plastikkompostrid on tihtilugu  ilma põhjata, sinna alla uuristab kaval kodurott talvisel ajal korraliku käigu, selleks et sooja kõdusse pesa teha. Asetage komposter kas betoneeritud või plaaditud alusele, siis võib kindel olla, et kutsumata külalised sisse ei pääse.

Hullem on lugu maa-aluste kahjuritega, keda on ka raskem tõrjuda. Muttide tehtud käigud riivavad küll silma, kuid nad vähemalt  ei hävita midagi. Muti tõrjeks töötab kõige paremini mutilõks. Värske mutimullahunniku keskele avause sisse tuleb lõks kasutusjuhendi järgi kinnastatud kätega ettevaatlikult üles panna ja oodata kuni mutt lõksu läheb. Muti lõhnakuulid peletavad muti küll eemale, kuid ei hävita teda. Vesirotid on palju ohtlikumad kahjurid. Lisaks käikude uuristamisele söövad nad meie kartuleid, juurvilju ja lillesibulaid, ning mis kõige hullem, ka noorte viljapuude juuri. Vesiroti tõrjeks on olemas vesirotilõks. Kes neid loomi hävitada ei soovi, peab paraku sellega arvestama.

Vesirotte peletavad ka tugevasti lõhnavad lillesibulad, eriti püvilillede omad, kuid ka nartsisside ja küüslaugu sibulad. Soovitav on sibulad suhteliselt lähestikku istutada, kust vesirott käike läbi teha ei mahu ega taha. Ka noorte viljapuude ümber võiks neid sibulaid istutada. Seal, kus ikkagi vesirotid aktiivselt tegutsevad, tuleks muud lillesibulad nagu tulbid, hüatsindid, krookused, kirgaslilled  jt panna lillekorvidesse ja koos nendega mulda istutada.  Lillesibulaid söövad meelsasti ka hiired ja rotid, kui sibulad talvel nende liikumisteedele ette jäävad.

 

Horticom soovitab

Mutilõks Detia 2tk/pk

Mutilõks Detia on metallist kvaliteetlõks, mis püüab tõhusalt mutte.

Vaata ka mutilõksu kasutusjuhendit!

Muti lõhnakuulid Detia 100tk/pk

Lavendliga immutatud kuulid lõhnavad muti jaoks nii ebameeldivalt, et peletavad mutid eemale.

Vesirotilõks Detia

Väga tõhus lõks vesirottide püüdmiseks.

Kõik tooted saadaval hästi varustatud kauplustes või e-poes www.aednik24.ee