Sügisene suurpuhastus kasvuhoones
29.09
Kasvuhoone on selleks aastaks oma töö teinud, nüüd tuleb ta põhjalikult puhtaks pesta ja korda teha.
Päikest ja soojust on juba nii vähe, et kasvuhoones pole mõtet enam tomatitaimi pidada. Mõni kirsstomat üritab küll veel väga õitseda, kuid pole lootuski, et tema viljad söögikõlbulikuks kasvaksid. Niisiis – paras aeg on kasvuhoonehooaeg lõpetada! Kui tomatitaimedel on veel rohelisi valmimata vilju, siis korja need ära ja pane toas pappkarbis järelvalmima.
Kasvuhoone desinfitseerimise ja puhastamisega tasub sügisel vaeva näha eelkõige sellepärast, et siis on järgmisel aastal kahjurite ja haigustega tüli vähem. Aga uuesti läikima löödud kasvuhoones on endalgi rõõmsam tegutseda! Suve lõpuks näeb ju kasvumaja sageli üsna räpakas välja, sest klaasidele on kogunenud tolmu ja mustust ning niisketel pindadel on hakanud vohama sammal ja vetikad.
- Väljaviidud taimejäänused on kõige parem põletada, mitte komposteerida. Viska tulle ka kõik sidumisnöörid, sest need on suure tõenäosusega kokku puutunud haigete taimeosadega. Kui samad nöörid järgmisel aastal taimede külge panna, on haigused kohe platsis.
- Kõigepealt uha kasvuhoone igalt poolt, nii väljast kui seest veega korralikult üle. Nii vabaned lahtisest mustusest, tolmust ja liivast. Kasuta veevoolikut või survepesurit.
- Nüüd hakka tegutsema puhastusvahendiga. Klaase/kihtplasti (polükarbonaat) nühi švammiga, konstruktsioone käsiharjaga. Suuri pindu võid pesta lausa põrandaharjaga, et töö kiiremini edeneks. Töötle hoolikalt üle viimnegi nurgake.
- Võid vabalt kasutada tavalise nõudepesuvahendi või rohelise seebi lahust, viimane toimib ühtlasi ka taimekaitsevahendina (lahusta 150 ml vedelat rohelist seepi 1 liitris vees). Desinfitseerimiseks sobib hästi kaaliumpermanganaadi helelilla lahus (10 g/10 l veele). Vala puhastuslahus aiapritsi sisse, siis on seda hea piserdada klaasi- ja raamivahedesse. Pärast loputa pinnad puhta veega hoolikalt üle.
- Tõhus puhastusvahend on kasvuhoone-keldri septik, mis on müügil aiaärides ja mujalgi. See hävitab hallitusseeni, baktereid ja ka viiruseid.
- Kihtplasti pind on klaasist õrnem ja seda võib kergesti kriimustada (nt jääb liivaterake švammi alla). Sellepärast uha suurem mustus alati enne veega maha ja alles siis hakka pindu nühkima švammi ja pesuvahendiga.
- NB! Kihtplast on seestpoolt sageli kaetud tilkumisvastase (No-Drop) kihiga, mis ei lase niiskusel koguneda tilkadeks ja taimedele langeda. Selline kattekiht on õrn. Aga kuna see hülgab kergelt ka mustust, piisab puhastamiseks vaid veega uhtmisest.
- Pärast pesemist koori mullalt pealmine kiht (5–10cm), et eemaldada sinna sattunud haigusetekitajad ja kahjurid. Too värsket kompostmulda ja kaeva pinnas korralikult läbi. Tomatimajja tasub juba sügisel sisse kaevata hobusõnnikukomposti (müügil ka pakendatult aiakauplustes), mis on tomatile eriti sobiva toitainete tasakaaluga.
- Tühjas ja puhtas kasvuhoones on nüüd hea üle vaadata, mis vajab parandamist: ehk on mõni luugiserv viga saanud, ühendus lahti tulnud või klaas pragunenud. Enne talve on mõistlik kõik korda teha.
Tõsisem kahjuritõrje
Kui suvel oli kasvuhoones väga palju kahjureid, tuleks kasutada keemilisi kahjuritõrjevahendeid. Eriti vajalik on sügisel tõrjega alustada kedriklestast vabanemiseks, sest sellest tüütusest on eriti raske jagu saada. Kedriklest kiusab nii kurki, tomatit kui ka paprikat. Viljastatud emasisendid poevad talvituma pragudesse või mullatükikeste alla, kevadel on nad kasvuhoones kohe olemas, et muneda lehtede alumisele küljele. Rohelise seebi ja kasvuhooneseptikuga nende vastu ei saa.
Pritsi kasvuhoone seestpoolt üle vahendiga Vertimec, mis ongi mõeldud spetsiaalselt kedriklesta hävitamiseks. Sobib ka Karate Zeon. Mõlemad hukkavad ka ripslasi ja lehetäisid.
Kui viid taimevarred komposti, siis pritsi taimed üle enne kasvuhoonest välja viimist (samal ajal töötle ka sisepinnad), muidu jätkavad kahjurid oma elu kompostihunnikus ja hakkavad kevadel aias hoogsalt paljunema.
Horticom soovitab:
![]() |
Kasvuhoone-Keldri Septik (Prodefensio) 1L või 100ml
Kasvuhoone-keldri Septik (Prodefensio) kahjustab mikroorganismide rakukesta ja need hävivad. KASUTAMINE: Silmaga nähtava mustuse korral on vajalik eelnev pinna puhastamine. Pind katta täielikult kas pritsides, lapiga pühkides või survepesuriga. Seejärel lasta toimida vähemalt 10 – 15 minutit. Seejärel pind harjaga puhtaks hõõruda. Kasvuhooned, keldrid: 4% lahus (vee kogus 1L lahustamiseks 24L). Vannitoad, saunad: 2% lahus (vee kogus 1L lahustamiseks 49L). Ruumide hooldus: 1% lahus (Vee kogus 1L laustamiseks 99L). Väga saastunud pindade puhul kasutada kuni 10% lahust. Siledatel pindadel on kulunorm väiksem, poorsetel suurem. Kasvuhoonetes on soovitav teha desinfektsioon enne taimede istutamist ja/või pärast saagi koristamist. Kui pritsimisvedelik on sattunud mullale, siis võib taimed istutada 5 päeva pärast. Selle aja jooksul laguneb preparaat täielikult. Kasvuajal võib pindu ettevaatlikult lapiga pühkida, vältides preparaadi sattumist taimedele. Efektiivsus sõltub töötlemise kvaliteedist, pritsimisel peab saama kaetud kogu pind. Hea efekti saavutamiseks viia desinfektsioon läbi kuiva ilmaga, et tagada ruumi kiire kuivamine. Püsiv kõrge niiskus vähendab preparaadi toimet ja mikroorganismide kasv võib taastuda. |
![]() |
Rostaing aiakindad Rostaing on Prantsuse firma, mis omab läbi kahe sajandi kinnaste valmistamiskogemust. Kõigil nende tegevustel on üks eesmärk, toota sind kaitsvaid kindaid, et sinu käed jääksid sulle kõige usaldusväärsemaks töövahendiks. Rostaing on kinnaste kvaliteedisüsteemi üles ehitanud vastavalt õiguslikele- ja keskkonnastandarditele. Kõik toormaterjalid on läbinud põhjaliku kontrolli erinevate tootmistsüklite jooksul (ISO9001). ISO14001 sertifikaadi omamine tagab, et ettevõte töötab järjepidevalt keskkonnamõjude vähendamise suunas. |
![]() |
Marolex pritsid aiapidajale
Marolex kergekaalulised, väga täpse doseerimissüsteemiga ja mugavad käsi-, surve- ja seljapritsid kasutamiseks kodustel töödel ja aiapidamises. |
![]() |
Vertimec 018 EC 250ml
Kedriklesta, maasikalesta tõrjeks. |
![]() |
Karate Zeon 1L ja 5L
Kahjurite tõrjeks. |