07.01

Pikad vihmasajud, jää ja lumeta pakane võivad aias palju kahju teha. Kuidas oma taimi kaitsta?

Eesti talv on väga tujukas: ühel päeval ladistab sadada ja tuleb jalga panna kummikud, siis läheb aga järsult krõbekülmaks. Aiapidaja peab olema kogu aeg valvel ja tegutsema vastavalt olukorrale, et taimed ei lämbuks veeloigus või lõikava külma käes surnuks ei külmuks.

 

Pakane saabub lumeta maale

Kui lund ei ole ja läheb väga külmaks, on lugu sant. Paljudel aiapidajatel on veel valusalt meeles üks talv aastaid tagasi. Tookord oli jaanuari alguses nii soe, et aias õitsesid kannikesed, ja siis tabas paljast maad 30 kraadine külm. See tegi peenardel puhta töö, läksid isegi aedfloksid ja mägisibulad, rääkimata maasikatest.

Tasub teada, et maasika risoomi kahjustavad juba 5–6 miinuskraadi, –12° korral aga taimed hukkuvad. Palja maa külmaga laota peenrale ajutiseks katteks viltjas pakasekangas või mitu kihti külmaloori, sobib ka katteloor.

Kui neid aiakangaid pole käepärast, võid peenrale panna külmakaitseks kasvõi vanad tekid ja vaibad. Hea, kui on võtta kuivi lehti ja neid ümber maasikapuhmikute sättida. Kriitilises olukorras võib appi võtta isegi ajalehed, sest paber, eriti mitmekihiliselt, hoiab hästi sooja. Kõvema külmaga mässi ka õrnemad lehtpuud ja -põõsad (noored magnooliad, parukapuud, kauni veigela ja nipponi enela sordid jne) pakasekanga sisse. Üles ja alla jäta väike ava, et õhk saaks liikuda. Kui lund ei ole või katab maapinda vaid õhuke kirme, tuleb kindlasti kaitsta ka juuri, sest muidu pole võra katmisest kasu. Kasuta koorepuru, vetthülgavat turvast, vanu tekke-vaipu.

Roniroose ja viinapuid polnud mingit vajadust katta seni, kuni olid pehmed ja vihmased ilmad. Suurema külma saabudes kulub neile aga pakasekangas vägagi ära. Kui läheb jälle sajuseks, võta paks viltjas kate taimedelt ära. Kui kangas läbi vettib, siis see enam sooja ei hoia.

Vähese lumega pakane aeg on ohtlik ka väiksemas tiigis talvituvatele vesiroosidele, mis võivad seal ära külmuda. Siis kuhja jääle külmakaitseks puulehti või aseta sinna kuuseoksi, mis aitavad lund koguda. Lumeta ajal ära väga palju murul käi, sest külmunud rohi on habras.

 

Ohtlik jää

Kui lumevaipa pole ja külm jäätab vesistele kohtadele murus jääkooriku, jäävad taimed selle all õhupuudusesse. Purusta loikudele ja radadele tekkinud jää, et murutaimed saaksid hingata. Lisaks võivad taimed jää all ka kergesti ära külmuda, kuna jää juhib soojust paremini kui kohev lumi. Jääga kaetud alale ei saa moodustuda ühtlast lumevaipa, sest tuul puhub sealt kerge lume ära.

Igalt poolt ei saa jääkihti purustada, sel juhul võib sinna puistata turbapuru või tuhka. Jää muutub urbseks ning sulab rutem. Paks jääkoorik on ohtlik ka seetõttu, et see sulab ilma soojenedes aeglaselt ning taimedele hakkab liiga tegema pikalt paigal seisev sulavesi.

Paljudes kohtades – trepil, garaaži sissesõiduteel, värava taga kõnniteelõigul – on vaja hästi ruttu jääst ja lumest lahti saada. Seal tasub kasutada spetsiaalset jää- ja lumesulatajat (tänavasool), mis on müügil aia- ja ehituspoodides. Spetsiaalse koostisega helbed või graanulid kiirendavad oluliselt sulamisprotsessi. Vahend on tõhus abiline ka jäätunud väravate ja uste vabastamiseks.

 

Liigniiskuse ohud

Vahel sajab meil keset talvegi pikalt vihma. Kui muru juba lirtsub ja peenardel lainetab, tuleb vee mujale suunamiseks kaevata äravoolurennid. Kaeva need kasvõi muru sisse, sest muru on kevadel lihtne korda teha, hulga tülikam on aga hakata liigniiskuse tõttu hukkunud püsikute asemele uusi hankima.

Eriti tundlikud on liigniiskuse suhtes näiteks päevakübarate ja siilkübarate uued sordid, märga ei talu lavendlid, kanarbikud ja eerikad.

Väga vesisest paigast võib tundlikumad liigid-sordid isegi labidaga mujale kuivemasse kohta turba sisse tõsta, et nad talve ikka üle elaksid. Kui taimed jäävad täiesti vee sisse, siis nad lämbuvad ning kevadel on peenar tühi.

Üldse ei kannata liigniiskust igihaljad padjandtaimed (kivirikud, aubrieetad, padjandfloksid, liivateed, mägisibulad), samuti leviisiad, tääkliiliad, paljud sibullilled. Neile pane katuseks peale pleki- või eterniiditükk, veelgi parem on aga klaas, sest see laseb valgust läbi. Katuse all on kuiv ja õhk liigub.

Kile, eriti kui kinnitad kõik servad mullaga, ei sobi aga üldse katmiseks: õhupuuduses hauduvatest taimedest saab kevadeks kompost.

 

Horticom soovitab:

 

Horticom pakasekaitsekangas 

Kaitseb külmaōrnu pōōsaid, ilu- ja okaspuid, rododerndroneid, püsililli ja ronitaimi külma- ja kevadpäikese kahjustuse eest. Kangas asetatakse taimedele alles pärast püsikülmade saabumist, kui maa on jäätunud. Kangas eemaldatakse alles pärast mullapinna sulamist. Pärast kanga eemaldamist ja kuivatamist asetada see kuiva kohta et säilitada järgmise talveni. Kangas laseb läbi ōhku ja kaitseb ka jahukaste eest. Vastupidav mehhaanilistele mōjutustele ja UV-kiirtele. Saadaval suurustes 1x2m (2m2), 2x2m (4m2), 2×4 m (8m2).

   Horticom talveloor

Horticomi talveloorid kaitsevad külma eest.

Talveloor on tugevam ja tihedam kui katteloor ning kaitseb külma eest paremini. Laseb hästi läbi valgust, õhku ning pinnale langenud vett. Kuna loorile ei teki seisvat vett, siis loor ei jäätu ning taimed ei jää õhupuudusesse. Loor kaitseb ka külma tuule eest. Sobib külmakartlike põõsaste ja ronitaimede kaitsmiseks, ka maasikate katmiseks, kui lund ei ole ja temperatuur langeb alla –10°C.

Kevadel on võimalik talveloori all hakata varakult kasvatama salatit, maitserohelist, varajast kartulit jms. Tomatitaimed võib juba mai esimesel poolel kasvuhoonesse istutada ja ümbritseda talvelooriga. Tihedus 50 g/m².

Talveloor Horticom 50 g/m2 saadaval suurustes  1,6 x 5m (8m2); 1,6 x 10m (16m2); 1,6 x 20m (32m2)

 4006873398783_jaasulataja_3-kg Heissner jää- ja lumesulataja 3 kg ja 5 kg

8 korda kiirem ja 10 korda efektiivsem jääsulataja toimib kuni -50°C.
✓ Ökoloogiliselt puhas, ohutu loodusele ja koduloomadele
✓ Mõjub kuni 3 päeva peale puistamist
✓ Lahustub täies ulatuses
✓ Ohutu taimedele, murule ja haljasaladele
✓ Ei kahjusta looduskivi, betooni, kivisillutist, asfalti
✓ Ei põhjusta allergiaid koduloomadele
✓ Sobib kasutamiseks koduhoovis ja ühiskondlikel maa-aladel
✓ Päritolumaa: Saksamaa

Puidule see jääsulataja pigem ei sobi, sest see sisaldab kaltsiumkloriidi, mis võib jätta puidule laike, lisaks võib see ka puitu imbuda, olenevalt puidumaterjalist ja värvist. Seega me pigem soovitame seda puidul mitte kasutada.

 winterpro Rostaing vastupidavad kindad talvisteks töödeks

✓ Külmakaitse kuni -10°C
✓ Pikema randmeosaga
✓ Polamiidkude, mis on kaetud nitriilvahust kattega. Akrüülist karvastatud vooder. 
✓ Libisemisvastased punktid peopesal
✓ Sobivad kõikide tööde tegemiseks külma ja märja ilmaga
✓ Suurus 8-11

Tutvu kinnastega SIIN

 clean-garden  Rouchette jalanõud, mis toovad naeratuse näole

Loodust säästval viisil toodetud vabaaja- ja tööjalatsid toovad igasse päeva hea enesetunde, on mugavad ja vastupidavad. 

Prantsusmaal loodud ettevõte toodab jalatseid aastast 1990. Pikaajaline kogemus jalatsite valmistamisel võimaldab edukalt kombineerida loovust ja praktilisust.

Tutvu jalanõudega SIIN

Tooted saadaval meie edasimüüjate juures või www.aednik24.ee.