14.08

Tark aednik teab – parim aeg sõstraid ja karusmarju lõigata on kohe pärast saagiaja lõppu. Allesjäänud pungad saavad siis kogu põõsa kasvujõu endale ning hakkavad kevadel kohe hoogsalt kasvama.

Varakult lõikamisel on seegi hea külg, et koos vanade ja teiste sobimatute okstega eemaldad ka palju haigustekitajaid. Seega, kui viimased sõstrad ja tikrid on nopitud, siis oksakäärid ja aiasaag kätte ning põõsaid lõikama! Pärast on hea tunne, et üks oluline varakevadine töö sai juba tehtud. Ja põõsad tänavad ka, sest allesjäänud okstel on nüüd rohkem ruumi ja valgust kasvamiseks.

Praegu on lõikamiseks parim aeg, kuid midagi pole katki, kui võtad selle töö ette hiljem. Marjapõõsaid võib lõigata hilissügiseni, kuni lume tulekuni, ning kasvõi talv läbi, kui väljas on plusskraadid ja lund ei ole.

Pea meeles, et marjapõõsaste oksi ei kärbita tipust! Seda tehes hävitad suure hulga õiepungi ning saad vähem marju. Teine oluline asi on veel: ära jäta tüükaid! Need hakkavad kõdunema ning on heaks pesitsuspaigaks haigustekitajatele ja kahjuritele. Lõika või sae oks maha mullapinnani.

Musta ja punast sõstart ning karusmarja lõigatakse erinevalt. Vaatame, mida tuleb teada, enne kui kääride ja saega põõsaste kallale asud.

Must sõstar

Musta sõstra oks on kõige saagikam kolmandal ja neljandal kasvuaastal. Kõik üle nelja aasta vanused oksad tasub igal aastal välja lõigata, sest mida rohkem on põõsal parimas saagieas oksi, seda suurem on saak.

Oksa viljakandeiga on läbi pärast kuuendat suve. Vana oksa alumine osa laasub, seal pole enam lehti ega viljaoksi. Selline oks tuleb kindlasti eemaldada.

Suve lõpus lõigatud okste asemel kasvavad järgmisel suvel uued tugevad võrsed, millelt saab marju noppida juba järgmisel suvel ehk siis oksa teisel kasvuaastal.

Musta sõstra põõsal on paras, kui tal on 8–12 hästi arenenud põhioksa. Kui oled oma põõsaid igal aastal lõiganud, siis on nad igati vormis ja piisab, kui eemaldad iga kord 2–4 vanemat oksa.

Suvel kasvanud noortest juurmistest okstest jäta alles sama palju kui vanu välja lõikasid. Vali noortest kasvudest välja kõige tugevamad, ülejäänud eemalda. Jälgi, et alles jäetud oksad paikneksid põõsa eri osades, siis on põõsas kenasti tasakaalus.

Võib-olla tuleb eemalda ka mõni külgoks, kui põõsas on liiga tihe või kui külgoks kasvab sissepoole. Lõika see ära harunemiskohani. Loomulikult tuleb eemaldada ka kuivanud ja kahjustatud oksad.

Vanemaid oksi järjepidevalt eemaldades kasvab pidevalt juurde noori ja saagikamaid, neil on paremad kasvuolud ning põõsas kannab kogu aeg hästi.

 

Punane sõstar

Punase sõstra lõikamisel tasub teada, et uutelt okstelt saab esimesi marju alles oksa kolmandal kasvuaastal, mitte teisel nagu mustal sõstral. Kõige saagikamad on 4. ja 5. aasta vanused oksad. Oksa viljakandeiga on 6–8 aastat.

Punase sõstra põõsas on parajalt tihe, kui maapinnast välja kasvavaid oksi on 10–15. Lõika igal aastal mõned vanemad oksad välja. Uutest, veel harunemata okstest jäta alles sama palju kui vanu välja võtsid. Vali välja kõige jõulisemad ja parema asetusega oksad, teised lõika maapinnani maha.

Hoolduslõikuse ajal eemalda ka ebasobivalt kasvavad kõrvaloksad, samuti kõik kuivanud, murdunud, liiga tihedalt kasvavad või liiga peenikesed oksad, loomulikult ka need, mida on kahjustanud haigused ja kahjurid.

Valged sõstrad on punase sõstra valgeviljalised sordid, seega lõika neid nagu punaseid.

 

Karusmari ehk tikker

Tikripõõsas võib olla sõstardest tihedam, paarikümne oksaga. Karusmari kasvab aeglasemalt ja jääb sõstrapõõsastest väiksemaks. Samas on tema oksad hulga pikema viljakandeeaga: üks oks võib marju anda kümmekond aastat. Seetõttu võib tikripõõsas hoida üsna vanu oksi. Uus oks hakkab marju andma kolmandal-neljandal kasvuaastal.

Kuna karusmari kipub moodustama hoogsalt juurmisi võrseid, muutub põõsas ruttu liiga tihedaks ja vajab harvendamist. Lõikamiseks kasuta pikkade vartega oksakääre, sest ogalised oksad torgivad üsna valusalt.

Hoolduslõikuse käigus lõika välja kõik kuivanud, kahjustatud, lamandunud ja vanad väheviljakad oksad. Kui mõni tikrioks kasvab liiga pikaks, võib seda viiendiku kuni veerandi võrra kärpida.

 

Pärast lõikamist anna sügisväetist

Kui põõsad on korda tehtud, anna neile sügisväetist. Tee seda hiljemalt septembri algul, sest kui ilm jaheneb ja sooja on alla 5°, siis taim enam väetist ei omasta.

Sügisväetis on fosforit, kaaliumit ja mikroelemente sisaldav mineraalväetis, kus pole lämmastikku või on seda väga vähe. Selline väetis aitab okstel puituda ning soodustab õiealgete moodustumist, mis paneb aluse järgmise aasta saagile. Sügisväetist müüaksegi sama nime all.

Puista väetis põõsa võra välispiirile, sest seal omastab juurestik seda kõige tõhusamalt. Kobesta väetis niiske mulla sisse, sest muidu see ei lahustu ning taim ei saa seda kasutada.

 

Horticom soovitab:

FELCO6

Aiakäärid Felco 2

Aiakäärid Felco 2 on mugavad, kerged ja tugevad. Käepidemed sepistatud alumiiniumist ja on eluaegse garantiiga. Tera ja vastutera valmistatud tippkvaliteedilisest terasest, kõik kääri osad vahetatavad. Felco 2 aiakäärid tagavad puhta, täpse lõike. Tõhus ja lihtne reguleerimine. Ergonoomiline: mitte libisevad käepidemed / kummipuhvrid löögi summutamiseks.. Toodetud Šveitsis.

Aiakäärid Felco 5

Aiakäärid Felco 5 on mugavad, kerged ja tugevad käepidemed sepistatud alumiiniumist eluaegse garantiiga. Tera ja vastutera valmistatud tippkvaliteedilisest terasest, kõik kääri osad vahetatavad. Felco 2 aiakäärid tagavad puhta, täpse lõike. Tõhus ja lihtne reguleerimine. Ergonoomiline: mitte libisevad käepidemed / kummipuhvrid löögi summutamiseks. Toodetud Šveitsis.

Oksakäärid Felco 300

Aiakäärid Felco 300 on mõeldud viinamarja lillede ja puuviljade korjamiseks ning okste ja võrsete kärpimiseks. Käärid on väikesed ja väga kerged roostevabast terasest. Käärid on mugavad, kergesti käsitletavad ja vastupidavad. Pikkus on 19cm lõikeava suurus on 10mm ja kaal on 125g. Toodetud Šveitsis. 

 felco_600_half_open

 Kokkupandev käsisaag Felco 600

Käsisaag võimaldab teha kiire, puhta, täpse ja suure läbimõõduga lõiketöid. Käsisaag on erakordselt tugev ja töökindel tänu soolvees karastatud terasele (toodetud Lõuna-Koreas).

Kokkupandev käsisaag on väga praktiline – kanna kasvõi taskus! Lõiketera hambad on vastupidavad ja töökindlad.

Lõiketera 16 cm.

Sügisväetis koduaeda Horticom 1kg/5kg

Väetis on mõeldud püsikute sügiseseks toitainetega varustamiseks ning mullastiku ettevalmistamiseks kevadisteks külvideks ja istutamisteks. Väetise õigesti balansseeritud toitained aitavad taimedel talveks paremini ette valmistuda. Sügisväetist kasutatakse juulist oktoobrini.

Kasutamine: Mullastiku toitainetesisalduse täiendamiseks pärast saagi koristamist ning pinnase ettevalmistamine kevadeks: Külva väetis ühtlaselt, arvestades kulunormiks 20-30 g/m² kohta. Seejärel vii väetis mulda, kaevates pinnas kergelt läbi. Puude, põõsaste, sibullillede jm mitmeaastaste taimede sügiseseks väetamiseks: Külva väetis ühtlaselt ümber taimede arvestusega 20-30 g/m² kohta. Et väetis mõjuks efektiivsemalt võib selle segada mulla pealmise kihi sisse ja kasta.

EÜ väetis. NPK väetis N-P205-K20(SO3) 4-12.2-26 (+21) koos mikroelementidega.