11.02

Parim aeg paprika ja kibepipra külvamiseks on veebruari keskpaik, kuna paprika kasvuperiood seemnest saagini on väga pikk. Seetõttu ongi paprika ja kibepipar üks esimesi külvatavaid köögivilju. Võib külvata ka hiljem, kuid siis saab ka saaki väga hilja. Veebruaris andke võimalusel tärkavatele taimekestele lisavalgust taimelambilt, kuna väljas ei ole veel piisavalt palju päikest.

Kütteta kasvuhoonesse saab paprikad istutada mai keskpaigast, kui öökülmaoht on möödunud. Kui on aga soov istutada paprikataimed avamaale, siis juunikuu on selleks igati sobilik.

Seeme idaneb

  • Kvaliteetne elujõuline seeme tärkab soojas (20°–25°) idanedes nädalaga, vanemal seemnel võivad tõusmed ilmuda aga alles paari nädala pärast. Võrreldes tomatiga idaneb paprikaseeme aeglasemalt.
  • Tärkamise kiirendamiseks võib seemneid leotada ööpäev toasoojas vees.
  • Külva seeme ühekaupa turbatablettidesse või turbapottidesse, mille saab hiljem koos taimega suuremasse kasvupotti ümber istutada.  Põhjus on selles, et paprikale ei meeldi pikeerimine, see võib peatada istiku arengu 8–10 päevaks. Kasuta kindlasti Compo tomati- ja köögiviljamulda ja Jiffy turbatablette ja turbapotte, mis tagavad vee- ja õhurežiimi ning on ka ökoloogilised.
  • Kui külvasid külvikarpi, tuleb taimekesed 1–2 pärislehe faasis ühekaupa suurematesse pottidesse ümber istutada. Tee seda väga ettevaatlikult, et juuri mitte vigastada.

Istikud sirguvad

  • Hoia sirguvaid istikuid võimalikult valges kohas. Sobivaim temperatuur on päeval 20–25°, öösel 16–18°.
  • Korraliku paprikaistiku saamiseks piisab 12 cm läbimõõduga potist. Istikuid ümber istutades kohtle juuri väga õrnalt.
  • Kui taimed on suuremaks kasvanud, tuleb hakata neid väetama, sest ettekasvatusaeg on pikk ja külvimullad ei sisalda piisavalt toitaineid.
  • Kasuta Compo tomati- ja köögiviljaväetist või maitsetaimeväetist. Võta vaid 1/3 pakendil antud kasutusnormist, kuna noor taim vajab toitaineid vähem kui suur täiskasvanud paprikapuhmik.
  • Kui on moodustunud 3–4 lehega külgharud ja avanenud esimesed õied, võib taimed istutada alalisele kasvukohale. Liiga noorelt välja istutatud istiku areng pidurdub.  

Horticom soovitab:

 4743153004872_Paprika_Gourmet_Vita_Verde Harilik paprika ‘Gourmet’ Varajane, väga saagikas madalakasvuline sort, 50–70cm kõrgune. Viljad suured, küpselt oranžid, maheda maitsega. Tarvitatakse värskelt, konserveeritakse, hautatakse. Paprika viljad sisaldavad rohkesti süsivesikuid, mineraalaineid, eriti kaaliumi ja P, C, B grupi vitamiine, E vitamiini.  
 Paprika_Trapez Paprika ‘Trapez’  Varajane sort. Taim talub madalamaid temperatuure ja sobib kütteta kasvuhoonesse. Viljad suured, kuubikujulised, punast värvi, viljaliha paksus 8-10cm.  
 8711117582458_Paprika_Fintina_Suvipiha Paprika ‘Fintina’ Väga varajane, istutusest saagini u 60 päeva. Vähenõudlik sort, kasvab hästi ka kehvades tingimustes ja talub temperatuuri kõikumisi. Saagikas hübriid. Vili valminult kollane, paksuseinaline ja mahlane, hea säilivusega.  
 4743153004865_Paprika_California_Wonder_Vita_Verde Paprika ‘California Wonder’ Keskvarajane, saagikas sort. Viljad valmivad 70-80 päeva möödumisel peale taimede istutamist.  Vili suur, punane, lihav. Sobib kasvatamiseks kasvuhoones või avamaal, kui valida soe, päikeseline, tuulte eest varjatud koht.  
 8711117243854_Paprika_Horizonoranz_Suvipiha Paprika ‘Horizon’ Keskvarajane. Istutusest saagini u. 70 päeva. Vili (10 x 9 cm) algul roheline, valminult oranž.  
 670249 Compo tomati- ja köögiviljamuld Toitaine toimeaine mõjub 8 nädalat. Tagab taimede optimaalse ja tervisliku keskkonna köögiviljade saagikuse tõstmiseks, haiguste eest kaitseks. Taimed on tugevad ja viljad aromaatsed.
decogro_with_flowers_1_väike Jiffy DecoGro 20 l istutuskott kookosega Dekoratiivse ümbrisega “kõik ühes” istutuskott sisaldab kokkupressitud kookos-substraati. Sobib peenrataimedele, aedviljadele, suvelilledele ja maitsetaimedele. Lihtsalt lisa vett ja istuta.
 
 
 

Tooted on saadaval hästi varustatud poodides üle Eesti ja e-poes www.aednik24.ee