21.03

Oled alati soovinud taimi kasvatada, aga ruumist jääb puudu? Sel juhul on vertikaalne aed ideaalne lahendus. Selle teeb põnevaks see, et taimede kasvatamiseks piisab kõigest ühest seinast või muust vertikaalsest pinnast. Vertikaalne aed on väga hea võimalus näiteks linnaelanikele nii väikeaedades kui ka korterelamutes, kus pole piisavalt ruumi taimede kasvatamiseks. Vaid juba ühest seinast piisab, et kasvatada lopsakaid maitsetaimi, salateid ja miks mitte ka meelepäraseid ilulilli.

Miks vertikaalne aiandus?

Vertikaalne aed on põnev aiakujundamise lahendus, mille abil on võimalik kasvatada soovitud taimi mis tahes vertikaalsel pinnal. Kasvatada võib nii seinal, aial, müüril või laes rippuvana. Põhimõtteliselt võib kasvatada igalpool, aga oluline on, et saaks potti kuskile kinnitada. Taimede jaoks läheb vaja alust, kuhu taimi istutada, ja konkse, mille abil riputada konstruktsiooni pinna külge. Ka korteris on võimalik kujundada roheline sein meeldivatest toataimedest. On ju kaunis, kui sein on kaetud lopsaka rohelusega!

Mis eelised on vertikaalsel aial?

Vertikaalsel aial on mitmeid eeliseid. Taimed saab panna kasvama ühel ja samal pinnal teineteise kohal, seega ühele ruutmeetrile mahub rohkem taimekesi. Taimede hooldamine läheb lihtsamalt, kuna ei ole vaja peenraid ette valmistada, saaki on kergem korjata ja rohimiseks pole vaja kükitada. Taimede ilu on alati nähtav, sest need on silmade kõrgusel. Hea on ka see, et lemmikloomad ei tee aias pahandust ega riku taimi!

Mida kindlasti meeles pidada?

Vertikaalse aia tegemisel on oluline kindlasti silmas pidada, et koht, kuhu taimed riputada, oleks valgusküllane. Tuleb pidevalt jälgida, et potid ei kuivaks läbi. Kui aga tead, et võib ununeda taimi kasta, siis saabs kasutada vett imavat Seklose kastmisgeeli või Agrecoli hüdrogeeli.

Kuidas luua oma vertikaalne aed?

Vertikaalset aeda on küllalt kerge ise teha. Kõik, mida Sul läheb vaja, on potid ja alus, mille külge kinnitada potte. Tekkinud moodustist võib kinnitada kas seina külge või riputada lakke. Väga omapärane lahendus on kasutada kaubaaluseid, mille külge võib kinnitada potte või istutada taimi otse vahedesse.

     

Muidugi on võimalik veel teha pottidest taimepüramiidi. Elho sarjas on spetsiaalsed potid, mida võib teineteise peale panna nii, et moodustub pilkupüüdev püramiid. Nendest pottidest võid teha nii kõrge püramiidi, kui süda lustib. Taimede valikus ja värvides võid lasta kujutlusvõimel lennata! Siseruumis saab kasutada seina kaunistamiseks kõiki toataimi, maitsetaimi ja salateid – põhimõtteliselt kõike, mida Sa tahaksid. Kõik sõltub vaid Sinu nägemusest ja kujutlusvõimest.

   

Lase oma aia kujutelmad lendu ja loo iseenda jaoks unistuste vertikaalne aed!

 

Horticom soovitab:

Agrecol hüdrogeel

Biolagunev ja looduslik toode, mõeldud niiskuse säilitamiseks mullas. Mikrograanulid imavad suure hulga vett, tekitades niimoodi hüdrogeeli, kust taimed saavad veevaesel ajal ennast veega varustada. Toode tagab vee kättesaadavuse koos selles lahustunud toitainetega.  Koostis: 88% – modifitseeritud tärklis, 12% – vesi.

Kasutamine ja doseerimine:
Soovitatav doos segada sobiva koguse mullaga ning saadud segu panna potti või istutusnõusse. Pärast istutamist kasta taime rohke veega.
 
Potitaimed: 10 g (1 kotike) hüdrogeeli 16 L mulla kohta
* vähe niiskust vajavatel taimedel soovitatav doos 10 g hüdrogeeli 34 L mulla kohta
* rohket niiskust vajavatel taimedel soovitatav doos 10 g hüdrogeeli 11 L mulla kohta
Poorsete vett hästi läbilaskvate muldade (liivasegused mullad, orhideemuld, kruus, keramsiit) puhul kasutada suuremat annust.

Elho istutuspott püramiid Corsica 47 cm tumehall/kirss/terra/heleroheline/valge

Ideaalne lahendus vertikaalaedade loomiseks rõdul, terrassil.

Tooted saadaval hästivarustatud kauplustes või www.aednik24.ee