Ilus muru nõuab pidevat hoolt. Mida teha oma koduõue muru heaks kevadel?
Riisumine
Ilusa muru saavutamine algab riisumisest. Muru tuleb riisuda enne, kui hakkad väetama, muidu kraabid koos kulu ja samblaga kokku ka kamarale puistatud väetisegraanulid.
Rohukamara kerge kraapimine õhustab murutaimede juurestikku ja soodustab võrsumist, tänu millele muutub taimik tihedamaks.
Riisumine häirib ka kõdunenud taimejäänuste all pesitsevate haigustekitajate tegevust.
Eriti tõhusalt saab kamarat õhustada nii, kui see hargiga risti-rästi läbi torkida. Kindlasti tee seda liigselt tihenenud kohtades, kus muru on viletsam.
Muru rullimine tihendab külmaga kerkinud mulda ja tänu sellele juurte kasvutingimused paranevad.
Pisihooldus
Madala ja noore muru korral paistavad hästi silma vajunud kohad ja hõredad lapid, mis rikuvad muruvaiba ilmet. Tee need korda kohe, et niiduhooaja alguseks oleks maapind sile ja tühikutel sirguks juba uus muru.
Mikrolohud täida liiva või liivaka mullaga. Kate ei tohi olla paksem kui 1,5–2 cm, muidu ei kasva murutaimed sellest läbi. Sügavamad lohud täida mullaga ja külva peale uus muruseeme, milleks võid kasutada kiire kasvutempoga Horticomi koduõue murusegu.
Hõreda taimikuga lappidel kobesta maapind, seejärel puista peale kompostmulda, kasta põhjalikult, külva rohkelt uut seemet ja rulli koht lõpuks üle.
Kui märkasid varakevadel lume alt välja tulnud murus valkjaid laike, siis need on lumeseene kahjustused. Peopesasuurused laigud kaovad varsti ise, suurematele külva uut seemet.
Millal ja millega väetada?
Kõige õigem aeg väetamiseks on aprilli lõpus – mai alguses, kui muru on hakanud kasvama, mille tulemusena muutub muru värskelt roheliseks.
Müügil on palju erinevaid väetisi murule. Sortimendis on lühiajalise mõjuga väetisi, mida tuleb kasutada 2–4 nädalase vahega ja ka pikatoimelisi, mille toitaineid jätkub murule 3–6 kuuks. Eriliselt soovitame spetsiaalset golfiväljakutele mõeldud muruväetist Easy Green, mida leidub nii 25kg pakendis, kui ka 2kg, 5kg ja 15kg pakendis Horticom Premium muruväetise nime all.
Moodsad väetised on väikese graanuliga ja nende kasutusnorm on väike. Kõige ühtlasemalt ja täpselt soovitatud koguses saad neid laotada käsikülvikuga.
Parima aeg on väetada enne vihma, sest vihmavesi lahustab väetist ning taimed saavad seda ruttu kasutama hakata. Ära puista väetist märjale murule, sest see kleepub liblede külge ning kõrvetab neid. Kuiva ilmaga väetades kasta muru pärast korralikult üle.
Miks peab lupjama?
Vihmavesi ja mineraalväetis muudavad maa happeliseks ning murutaim omastab sellises mullas halvasti toitaineid. Paari aasta tagant tuleks mulda aialubjaga neutraliseerida, see tõrjub ühtlasi ka sammalt ja annab murutaimedele mikroelemente. Parim aeg lupjamiseks on varakevadel, kui sademeid on rohkem.
Millal esimest korda niita?
Kui rohi on kasvanud 7–10 cm kõrguseks, on paras aeg seda pügada. Sobiv kõrgus on pool murulible pikkusest. Liiga madal niitmine kurnab muru, sest rohulibled ei saa piisavalt fotosünteesida ehk taimele n-ö toitu valmistada.
Enne niitmist kontrolli, kas niiduki lõiketerad on teravad. Nüride teradega niites muutub muru laiguliseks, kuna lõikamise asemel rebivad terad rohulible lühemaks, räsitud otsad hakkkavad kuivama ja kolletuvad.
Kevadine niitmine takistab umbrohtude levimist.
Artikkel: