Sügis on tõeliselt värvirikas ja tore aeg, mil värvuvad peaaegu kõik puud ja põõsad erksatesse värvidesse, muutes aia kirevaks võlumaaks. Sügise ilu ei peitu vaid värvilistes puudes ja põõsastes, vaid ka taimedes, mida me kõik sügisel istutame. Praegu on käes paras aeg sügistaimede istutamiseks. Miks mitte mängida erinevate värvide ja tekstuuridega sügistaimede valimisel?

Vastupidavad kanarbikud ja eerikad

Kanarbikud ja eerikad on ühed armastatumad sügistaimed, mis võivad pidada vastu soojemal talvel isegi kevadeni. Kanarbikud ja eerikad ei ole üldse nõudlikud taimed, aga neile sobib kindlasti õhuline happelisem muld. Põhimõtteliselt võib kanarbikute kasvatamiseks kasutada rododendronite või happelist mulda. Küll aga Matogardi punane toataime muld on justkui loodud kanarbikute istutamiseks. Kanarbikud ja eerikad kasvavad meeleldi ka toitainevaeses mullas. Kasvukoha valikul tuleb pidada silmas, et päikselisemas kohas on õite värv intensiivsem. Kuivemal sügisel tasub taimi kindlasti kasta.

*Istutamise nipp: Kanarbikud ja eerikad sobivad imehästi padipõõsaga.

 

Õitsevad kaunitarid krüsanteemid ja alpikannid

Sügisel on vähe taimi, mis kaunistaksid sügis-talvist maastiku oma värviliste õitega. Pärast pikka ja värviküllast suve sooviks näha säravaid õisi ka hämaratel sügiskuudel. Krüsanteemid ja alpikannid toovad rohkelt värvi sügisesse aeda. Kollased pallikujulised krüsanteemid näevad välja kui väikesed päikesed. Erksate roosakate ja punakate õitega alpikannid toovad aeda elegantsust ja sära. Taimedele sobib kenasti suvelillemullad. Õitsvad taimed soovivad kuival sügisel kastmist.

Alpikanne võib pidada isegi kapriisseteks taimedeks. Nende hooldamisel tuleb silmas pidada paar asjaolu. Alpikannid ei talu, kui vesi satub mugulale, vaid kasta tuleb poti serva juures või kallata vett alusele. Kindlasti tuleb üleliigset vett aluselt ära kallata. Istutamisel ei tohi mugul olla mulda surutud, kuid peab pooleldi mullast välja paistma. Närbunud õisi ja kolletunud lehti tuleb tõmmata võimalikult mugula lähedalt järsu tõmbega lahti. Muidugi võib ka kergelt välja keerata. Lõikamisel jääb tüügas, mille kaudu meeldib haigustekitajatel mugulasse pugeda. Väikeseõielised alpikannid taluvad külma paremini.

Krüsanteemid vajavad ka natuke rohkem hoolt. Poti multšimisega saab pikendada krüsanteemide eluiga. Multšiks kõlbab mis tahes materjal, mis on suvest jäänud: muruniide ja lehed. Külm muld lükkab taime juuri üles ning multš hoiaks neid veidi kauem soojas külma käest. Krüsanteemidele meeldib korrapärane kastmine. Nendele ei sobi liiga märg ja tuhkkuiv muld.

*Istutamise nipp: Krüsanteemid koos talihalja ja ristirohuga moodustavad armsa kompositsiooni ning alpikannid näevad efektsed potis koos talihalja ja vilt-ristirohuga.

 

Lopsakas iludus ilukapsas

Ilukapsas toob ilu aeda, kui suvetaimed hakkavad tasapisi hääbuma. Kõige õigem aeg pista potti ilukapsas on septembris-oktoobris. Ilukapsal on nii mitmekesine valik, et igaüks võib leida endale meelepäraseima sordi. Pakkumisel on nii käharaid kui ka siledalehiseid, alates kerajatest kuni koonuskujulisteni ning mahedast valgest värvist lõpetades kelmikate lillakate toonidega. Kõige paremini tuleb kapsa värv esile päikese käes, kuid just mõne külmakraadi näpistamisel muutub värv kirkamaks. Kõik kapsad eelistavad toitainerikast mulda ja parajat kastmist. Ilukapsale on meeltmööda ka suvelillemullad.

Ärgem unustagem ilukapsa käharat sugulast lehtkapsast, mis talub külma isegi paremini. Lehtkapsaid on võimalik saada ka intensiivses lillakas kuues. Võrreldes ilukapsaga kõlbab ka lehtkapsast hamba alla panna!

*Istutamise nipp: Kapsad ja ristirohi on nagu loodud teineteise jaoks.

*Istutamise nipp: Tumedaid lehtkapsa sorte saab kombineerida värviliste kõrrelistega.

 

Igihaljad kikkapuu ja okaspuud

Okaspuude kompositsioonid kuluvad ka talvel marjaks ära. Okaspuu valimisel tuleb arvestada, et potis kasvav igihaljas iludus võib talvega hukkuda. Miks mitte kaunistada väikest ebaküpressi või elupuud jõulutulekestega?  

 

Huvitavad kõrrelised

Kõrrelised pakuvad silmarõõmu igal aastaajal. Talvisel ajal tunduvad eriti silmatorkavad kollaste ja punaste lehtedega sordid valgel lumisel taustal. Muidugi on ka kõrrelisi, millel on huvitavad pähikud. Kõrrelisi on kerge kasvatada, isegi kuivanult näevad efektsed välja.

Talvekindla istutuspoti otsingul

Sügise istutuspoti valimisel tuleb olla hoolas. Mõned potid ei talu külma ja kevadel võib oodata ebameeldiv üllatus, et potiga on midagi juhtunud. Sellise olukorra vältimiseks tuleb pidada silmas järgmisi tõeterasid:

Metallist ja savipotid ei ole piisavalt ilmastikukindlad. Talveks ei tasu jätta õue metallist potte, sest nad kipuvad sügis-talve niiskusega roostetama. Muidugi võib töödelda metallkonteinereid roostevastase preparaadiga. Lisaks ei maksa sügiseks istutamiseks kasutada keraamilisi, terrakota ja savipotte, kuna kalduvad lõhenema temperatuuri langusega. Keraamilised potid imavad usinalt niiskust ning külma aja saabudes jäätub pragudesse läinud vesi. Kui savipotid on lemmikud ja kindlasti soovite kasutada savi- või keraamilist potti talve kompositsioonis, siis tasub valida glasuuritud potte.

Plastpotid on iseenesest kõige sobivamad, kuid õrnem plastik muutub temperatuuri kõikumisel rabedaks ning päike kipub pleegitama. Elho sarja potid on valmistatud tugevast plastikust, mis taluvad hästi temperatuuri kõikumisi.

Talveks tasub kasutada puit- või kivikonteinereid. Looduslikud materjalid taluvad hästi külma ja jäätuv vesi ei tee liiga. Puitkonteinerid näevad välja ka küllalt pilkupüüdvad, eriti kui konteinerist upitavad välja kollased või punased kõrrelised.

Alati saab kasutada potiks kodus olevad esemed, mida pole juba tükk aega kasutatud. Näiteks ilukapsad korvis näevad efektsed välja ning tundub, nagu oleks saagiga äsja põllult tulnud.

Iga aastaaeg peaks valmistama rõõmu. Sügis-talve perioodil vajame me rõõmu ning positiivseid emotsioone rohkem. Just värvilised ja erksad taimed toovadki tükikese värvirikast rõõmu.

 

Artikkel:

Kaunistame aeda sügistaimedega

22. September 2019