Kevadine köögiviljakülv – saage näpunäiteid ja juhiseid, kuidas alustada köögiviljade kasvatamist oma aias.

Märts on juba käes ja see tähendab, et nüüd on paras aeg hakata ette kasvatama juurselleri, porrulaugu, paprika ja baklažaani taimi.

Kuidas üldse teada, millal on õige alustada mingi köögivilja ettekasvatust? Sobiv külviaeg, mis pole liiga vara ega liiga hilja, sõltub sellest, millal saab taimed istutada alalisele kasvukohale peenral, külmkasvuhoones või rõdul-terrassil olevasse konteinerisse.

Aknalaual sobiva suurusega istikuks kasvamisaeg on igal kultuuril erinev. Osa kasvab kiiremini, teised aga aeglasemalt. Juurseller, porrulauk, paprika ja baklažaan vajavad külvist alates umbes 60 päeva, et saada välja istutamise jaoks kõlbulikeks. Tomatid on paras külvata 20. märtsi paiku.

Poole kiiremini ehk 20–30 päevaga saavad istutuskõlblikuks aga kurgi, kõrvitsa-kabatšoki, arbuusi ja meloni istikud. Nende taimi hakataksegi ette kasvatama alles aprilli lõpus.

Olulised ettevalmistused

Kui kõige esimeste külvide jaoks on seeme olemas, siis vaata üle ka see, kas potte, kassette, turbatablette ja külviturvast on ikka jagub või tuleb minna poodi ja üht-teist juurde osta.
Külvinõud, mida oled varem kasutanud, pese puhtaks rohelise seebi või nõudepesuvahendi lahusega, loputa ja lase kuivada, sest niisket kassetti või potti on halb kasutada.

Taimede ettekasvatamiseks kasuta külvi- ja istikuturvast. Puista see suuremasse anumasse ja sega korralikult läbi. Külvamiseks võid kasutada näiteks Compo külvi- ja maitsetaimemulda.

Kevadiste külvide jaoks tasub koju varuda pestud liiva. Seda on hea juurde panna kasvuturbale, et viimane hoiaks paremini niiskust ja püsiks õhulisem. Umbes 5 liitri turbamulla kohta on paras lisada peotäis kuiva liiva. Muidugi võib veel mulla sisse segada Horticomi perliiti või Horticomi vermikuliiti.

Seejärel vala mullasegule toasooja vett, sega läbi ja jäta mõneks tunniks seisma. Selle ajaga jõuab turvas korralikult läbi niiskuda.

Veealusele pandud turbatabletid paisuvad suure niidirulli kõrgusteks niisketeks turbatünnikesteks kümnekonna minutiga.

Ühekaupa kassetti või tabletti

  • Paprika, baklažaan, juurseller ja porrulauk on otstarbekam külvata mitte külvikarpi, vaid ühe seemne kaupa kassetti või turbatabletti. Siis pole vaja hiljem taimekesi ümber istutada ehk pikeerida ja istikutega tegelemiseks kulub vähem aega.
  • Paprikate ettekasvatamise aeg võib sel moel külvates väheneda kuni kümme päeva. Tasub teada, et kui paprikataimi 2–3 pärislehe faasis pikeerida, jääb taime kasv ja areng seisma rohkem kui nädalaks. Pikeerimist tuleb teha väga ettevaatlikult, et juurt mitte kahjustada. Paprikataim talub halvasti juurekahjustust. Kasuta pikeerimisel pikeerimispulka, siis läheb taimede ümberistutamine ladusamalt.
  • Seemned idanevad kiiremini ja tärkavad ühtlasemalt, kui neid enne külvamist leotada. Pane seemned topsikusse sooja (+22-25ºC) vee sisse ja hoia üle öö. Hommikul vala vesi ära ja lase seemnetel taheneda, sest niiskena on neid tülikas külvata. Leotatud seemned külva kohe pärast tahenemist. Ära jäta neid pikalt seisma, sest niiskus käivitas juba idanemise.
  • Kui pakendis on ebaloomulikult erksat värvi seemned, siis on need puhitud ehk kaetud taimekaitsevahendiga. Värvi on kasutatud selleks, et eristada töödeldud seemneid puhtimata seemnetest. Puhitud seemneid ei tohi leotada, sest siis kaitsekiht lahustub ning kasvusubstraati sattudes jääb seeme võimalike haiguste vastu kaitseta.

Täppiskülv tiku abil

  • Näpu vahelt on väga kohmakas külvata. Nutikam on kasutada puutikku: tee selle ots märjaks ja pane vastu seemet. Märja otsa külge liibunud seemne saab asetada täpselt sinna, kuhu vaja.
  • Külvatud seemned kata kasvuturba, liiva või vermikuliidiga 1–1,5 cm paksuselt. Kui kate on õhem, ei suuda idulehed vabaneda seemnekestast. Viimane hakkab  idulehtede kasvu ja koos sellega ka taime arengut takistama. Käsitsi seemnekesta eemaldades võib aga vigastada idulehti.
  • Seller vajab idanemiseks valgust, tema seemned vajuta kergelt pinnase sisse.
  • Lõpuks tuleb külve niisutada. Kasuta piserdit, sest kastekannust tulev veejuga paiskab külvid segi. Kasta ainult leige, +22–25°C, mitte otse kraanist lastud külma veega.
  • Pane külvianumad idanemise ajaks sooja, +20–30º, kohta. Soojuse ja niiskuse hoidmiseks kata need ajalehe või musta kilega.
  • Kui on näha esimesi tõusmeid, eemalda kate ja tõsta anumad mõne kraadi võrra jahedamasse kohta. See on vajalik selleks, et idulehefaasis tõusmed välja ei veniks.
  • Kui hoiad tärganud külve minikasvuhoones, tõsta sellelt aeg-ajalt kate pealt, et õhutada ja vältida vettimist.
  • Kassetis ja tabletis sirguvaid taimi hakka väetama paar-kolm nädalat pärast tärkamist. Kasuta mõnd looduslikku väetist, näiteks merevetikaekstrakti või vihmaussissõnniku komposti leotist.

Artikkel:

Kevadine köögiviljakülv