Iga kevad saabub müügile suur valik sibullilli, juurmugulaid ja püsikute juurikaid väikepakis. Sibulad ja juurmugulad pannakse mulda kevadel, kuid sügisel tuleb need välja kaevata ja jahedasse hoiule panna, kui soovid neid säilitada. Miinuskraadides sibulad ja daalia juurmugulad hävivad. Püsikute juurikad jäävad ka talveks oma kasvukohale. Müüki tulevad need kõik juba märtsikuus, kuigi välja istutamiseks on aega veel kaks-kolm kuud. Mida siis nendega niikaua ette võtta?
Gladioolid
Alustuseks gladioolidest, mille sordivalik on üpriski suur. Et ilusamatest sortidest mitte ilma jääda, tuleb tahes või tahtmata meelepärased varakult ära osta. Ega nende sibulatega ka siis midagi ei juhtu, kui need lihtsalt tuppa ootele jätta. Sellisel juhul aseta need võimalikult jahedasse pimedasse kohta. Sooja ja valgesse tõsta need aprilli keskpaigas, siis äratad sibulad talveunest ja tasapisi hakkavad neist arenema rohelised otsakesed. Veelgi kavalam on sibulad istutada pottidesse ja lasta neil kasvama hakata. Potti võid sibulaid panna kas ükshaaval või ka mitmekaupa, arvestusega, et sibulate vahele jääks mõni cm. Kata sibulad 4-5 cm paksuse mullakihiga. Asetades potid päikese kätte, nt aknalauale, hakkavad sibulad ilusasti lehti kasvatama ja kui tuleb aeg need aeda istutada, olete saanud juba ilusad taimed, mis väljas kiiresti edasi kasvavad. Gladiool on külmaõrn lill ja enne mai lõppu neid välja viia pole mõtet. Niimoodi ette kasvatatud taimed hakkavad ka palju varem õitsema. Kui paned ette ajatamata sibula mulda, saab seda teha alles mai esimesel poolel ja siis läheb tükk aega enne kui lehed sibulast välja kasvama hakkavad. Õitsemine võib nii päris sügisesse jääda, eriti jaheda suve korral. Potis ette kasvatatud taimed tuleb ettevaatlikult koos mullaga potist välja võtta. Muld potis olgu niiske, siis ei lagune see juurte ümbert laiali. Kui juured on tõesti liiga tihedalt puntrasse kasvanud, siis võib neid veidi lahti harutada. Üldiselt võiks sibulad kasvukohas jääda umbes 10 cm sügavusele. Gladioolid armastavad toitainerikast mulda, siis õitsevad nad ka rikkalikult. Kasvukoht peab olema võimalikult päikesepaisteline. Ilmtingimata sega mulda lilleväetist. Suvel kasvu ajal kasta mõõdukalt, paaril korral koos kastmisväetisega. Üldiselt gladioolid armastavad pigem kuivemat kui niiskemat kasvukohta. Soovi korral võid gladioolid ka potti kasvama jätta, kuid siis on vaja neid eriti hoolikalt väetada. Potis kaunistavad nad oma iluga väga kenasti terrasse ja rõdusid.
Daaliad ehk jorjenid
Müügil olevad suured jorjeni juurmugulad istutatakse aeda kevadel ja kaevatakse välja sügisel. Juurmugulad on meil külmaõrnad ja õues ei talvitu. Valides endale sorte, uuri, kas tegemist on suure- või väikesekasvulistega. Vastavalt sellele pead aias valima neile kasvukoha. Juurmugulaid valides eelista võimalikult suuri ja tihkeid, mitme pungaga (kui neid pakendis näha on). Kui oled ostu teinud, ava pakend ja aseta juurmugul kohe sooja valguse kätte. Kui juurmugul on krimpsu kuivanud, pane see sooja vette paisuma, isegi kuni kümneks tunniks. Pungad hakkavad soojas toas tasapisi arenema ja võid neid ka niimoodi aeda istutamiseks arenema jätta. Kui aga istutad juurmugula potti, saad jällegi õigeks ajaks kobeda taime. Ka hakkavad selliselt ette ajatatud taimed varem õitsema. Juurmugulat potti istutades ei pea see sugugi sügaval mullas olema, piisab kui muld katab juurikat alt ja pealt paari cm ulatuses. Kui on näha rohelist taimeotsakest, siis see võiks jääda mullast välja. Kasta tuleks mõõdukalt, pigem olgu muld kuiv kui liigniiske. Hiljem, juba õue viies, tuleks aga juurmugul sügavamale istutada. Daaliad on kevadkülmade suhtes väga tundlikud, liiga vara õue viia ei tohi. Istutada võib alles mai lõpus, kui ka muld on piisavalt soojenenud. Kui on karta öökülma, siis tuleb kindlasti taimed kattelooriga katta. Daalia soovib kasvada päikeselises kasvukohas, muidu hakkab ta kasvatama lopsakat lehestikku ja õisi areneb vähe. Daaliad armastavad väga orgaanilist väetist, kas kõdusõnnikut või komposti. Natuke mineraalväetist aitab õite arengule kaasa, kuid sellega liialdada ei maksa. Natuke täisväetist võiks enne istutamist mulda segada. Küll aga tuleb taimi kasvu ajal rikkalikult kasta. Neile meeldib väga, kui pritsid ka lehtedele vett, seda eriti kuumal suvepäeval.
Liiliad
Kuigi liiliate istutusaeg on sügisel, saabub meie poodidesse suur valik erinevaid liiliasorte ka kevadel. Ilusaid sorte on palju, uuemad neist isegi täidisõielised. Kevadise istutamise korral võib juhtuda, et need esimesel aastal ei õitse, kuid järgmistel aastatel kindlasti. Liiliad võib juba varakult õue mulda panna, niipea, kui muld on sulanud ja tahenenud. Sibulad külma ei karda. Sibulate istutussügavus oleneb väga sordirühmast. Näiteks trompetliiliasibulad tuleb istutada sibula kolmekordse kõrguse sügavusse, valge liilia (Lilium Candidum) aga nii, et sibula tipp jääks veidike mulla pinnast allapoole. Seetõttu on soovitav pakendil antud infot korralikult jälgida. Liiliaid on võimalik ka potis ajatada, potistades sibulad kohe peale ostmist ja hoides neid potte soojas, näiteks lõunapoolsel aknalaual.
Begooniad
Begooniad, mis pakendis müügile tulevad, on põhiliselt mugul- ja rippbegooniate mugulad. Kuna begoonia kasvuaeg õitsemiseni on pikk, kuni 3 kuud, siis on mõistlik need mugulad kohe peale ostmist potti istutada. Juunis, peale öökülmaohu möödumist, saad juba õitsvad taimed välja viia. Mugulad tuleb keskmise suurusega potti panna nii, et mugula tipp jääks pealt mullaga tasa. Üks mugul ühte potti. Muld potis ei tohi kasvu ajal olla liiga niiske, taim võib mädanema minna. Kastetakse siis, kui muld on üpris kuivaks saanud. Kastmisveele lisage aeg-ajalt õitsvatele taimedele mõeldud väetist.
Kroonülane
Kroonülane ehk Anemone coronaria on imeilusate õitega lill, mille väikesed kuivanud mugulad vajavad enne istutamist vees leotamist. Peale seda võib need kohe aprillis-mais mulda istutada. Muld peab olema muidugi pehme ja tahenenud. Istutussügavus umbes 5-8 cm. Kuna kroonülase õied on suured, neid on erinevaid värve ja taim kasvab umbes 40 cm kõrguseks, tuleks sibulad istutada umbes 10 cm vahega.
Kanna
Kannad on väga elegantsed ja suurejoonelised lilled. Kuigi nad on troopilist päritolu, õnnestub nende kasvatamine ka meil, kui istutada nad õues võimalikult sooja
tuulevaiksesse kohta. Neid võib edukalt ka suures konteineris kavatada. Juurikad tuleb kindlasti ette ajatada, istutades need aprillis kas suurde potti või kasti, kattes need toitaineterikka mullaga või väetatud turbaga. Siis kui taimeotsakesed ninad mullast välja pistavad, alles siis tuleks alustada ka kerge kastmisega. Õue saab neid tõsta ikkagi alles pärast öökülmi ja mitte enne juuni keskpaika. Enne tuleks neid tasapisi jahedama õhuga harjutada, tõstes neid päevaks õue ja ööseks sisse. Kui tahate oma kannasid aastaid säilitada, siis tuleb juurikad talveks kindlasti plusskraadidega ruumi tõsta. Kui kasvatasite neid konteineris, siis peale kerget öökülma lõigake pealsed ära ja tõstke konteiner hoiukohta. Talvel hoolitsega, et potid täiesti ära ei kuivaks. Kui kasvatasite kannasid peenras, lõigake pealsed ära ja kaevake juurikad sügisel mullast välja. Asetage need kas kasti või veel parem suurde potti, ja katke kas mulla või multškattega, et juurikad päris läbi ei kuivaks.
Sibuliiriste sibulad külma ei karda ja need saab ilma ette ajatamata aprilli lõpupoole kohe mulda istutada.
Freesiasibulad kasvatage kindlasti ette ja neid ongi parem kohe kas rõdukasti või suurde potti istutada ja sinna ka suveks jätta.
Ranunculustest ehk tulikatest on meil müügil Aasia tulika imeilusad täidisõielised sordid. Nende kuivanud risoome tuleb enne välja istutamist mõned tunnid vees leotada. Kui need on paisunud, siis istutatakse need nii, et harud jäävad allapoole. Parim istutusaeg on mai algus. Ette ajatada pole vaja. Kasvukohas vältige liigniiskust, eriti kasvu algfaasis. Kui soovite neid üle talve hoida, siis tuleb sügisel risoomid välja kaevata ja jahedas pimedas ruumis säilitada.
Kallade ostmisel valige võimalikult suur mugul, et rohkem ilusaid õisi saada. Kindlasti tuleks kallad ette kasvatada. Lihtsam on need jätta suveks kas kasti või suurde potti. Välja istutades vali võimalikult soe poolvarjuline koht. Kalla mugul istutatakse mulda nii, et mugula kumeram pool jääb allapoole ja nõgusam pool, kust lehed välja kasvavad, ülespoole. Istutatakse umbes 4 cm sügavusele. Kastma hakatakse alles siis, kui tõusmed on ilmunud. Kalla soovib palju ja regulaarset väetamist.
Kaeralilled (Crocosmia ehk Montbretia) on väga rikkalikult õitsevad kaunid lilled, mis sobivad hästi ka lõikelilledeks. Nende sibulaid pole vaja ette ajatada. Sibulad istutatakse mulda aprilli lõpus-mai alguses umbes 8-10 cm sügavusele. Tavaliselt võetakse sibulad sügisel üles ja säilitatakse kuivas soojas kohas.
Väikepakendites on veel müügil mitmeid erinevaid eksootilisi taimi nagu kriinum, gloriosa, nerine, amarine jt, mida üldjuhul kasvatatakse kui tubaseid potililli. Kesksuvel saab neid potte tõsta ka õue.
Eraldi rühma moodustavad püsikud, mis istutatakse püsivale asukohale ja hooldatakse nagu ikka aia püsilille. Kuna ka need saabuvad müügile varakevadel, on oht, et juurikad lihtsalt kuivavad pakis ära. Seetõttu ostes juurikaid, hoidke neid paar tundi soojas vees ja seejärel istutage kohe lillepotti või kasti või sooja kasvuhoonesse. Niimoodi müüakse astilbesid, tokkroose, murtud südameid, päevaliiliaid, siberi võhumõõku, hostasid, pojenge, flokse, lupiine jt. Kastke ja hooldage neid kuni õue istutamiseni.
Vaata kõiki meie kevadel müügil olevaid sibullilli, juurmugulaid ja püsikuid.
Artikkel: