Kui soovid talvisel või varakevadisel aknalaual näha õitsvaid tulpe ja nartsisse, siis on paras aeg hakata tegutsema.
Aiarahvas kammib praegu usinalt mööda aiaärisid, et leida uusi liike ja sorte kevadel õitsevate sibullillede sekka. Talv on aga nii pagana pikk ja kauneid õisi – kevadekuulutajaid – tahaks juba varem näha…
See on lillesõprade rõõmuks täiesti võimalik, sest sibullilli saab õitsema panna ka enne n-ö õiget aega. Seda nimetataksegi ajatamiseks. Kasutades ära sibullillede elutsükli eripära, saab teatud võtetega sundida sibula kasvama ja õitsema taime sundpuhkefaasi ajal.
Sibullille eluring
Tulpide, nartsisside ja teiste kevadiste sibullillede sibulad peavad läbima teatud pikkusega jaheda perioodi (n-ö külmtöötlus), muidu nad ei õitse. Avamaal kasvades läbivad nad selle loomulikul viisil, potis ajatamisel peame sibulatele ise jahedat aega pakkuma.
Sibullillede “paremaks mõistmiseksˮ on hea teada, kuidas kulgeb nende eluring õitsemisest õitsemiseni. Tinglikult võib selle jagada neljaks perioodiks.
- Hoogne kasv. Kasvavad lehed, taim õitseb, valmivad seemned. Samal ajal kogunevad sibulasse ehk säilitusorganisse toitained. See periood lõpeb taime maapealsete osade (õied, õievarred, lehed) ning enamasti ka juurte kuivamisega. Sibul on oma töö ära teinud ja tahab nüüd korralikult puhata.
- Sügavpuhkeperiood. Sel ajal ei õnnestu taime kasvama sundida. Sibulas toimuvad biokeemilised ja morfoloogilised muutused, mille kulgu mõjutab enamasti temperatuur.
- Aeglane kasv. Tekivad uued juured, hakkab arenema võsu. Puhanud sibulad, mis sügisel peenrale istutati, juurduvad. Sel perioodil vajab taim jahedust (külmtöötlus), samas peab olema aga küllaldaselt niiskust. Aeglane kasv kestab novembri-detsembrini.
- Sunnitud puhkeperiood. Avamaale istutatud sibul ei saa talvel edasi areneda ebasoodsate tingimuste tõttu: on liiga külm, külmunud pinnasest ei saa vett kätte jne. Aga kohe, kui saabuvad soodsad olud (soojus ja niiskus!), algab hoogne kasv. Nii saabki ajatamisel sättida õite avanemise soovitud ajale.
Nii meelitad tulbid õitsema
Ajatamiseks vali varased sordid, sest need hakkavad kiiremini õitsema.
Tee nii:
* Aseta sibulad paberkotis või marlisse mähitult külmkapi alumisse sahtlisse (mitte sügavkülma!) ja hoia seal 12 nädalat.
* Külmaperioodi (0–9°) võivad sibulad läbida ka anumasse istutatult mõnes jahedas ruumis (keldris, kasvuhoones, verandal).
* Kasvusubstraadiks sobib vabalt neutraliseeritud freesturvas, sest taim kasvab põhiliselt sibulas olevate toitainete varal.
* Istuta sibulad 1–3 kaupa potti nii, et sibula tipp jääb mulla pinnale.
* Kasta potid korralikult läbi.
* Aseta potid aknalauale või selle lähedusse võimalikult valgesse kohta. Valgus on kasvuks ja õitsemiseks väga tähtis!
* Õisi saad näha 40–50 päeva pärast.
* Ära unusta potte kasta, sest enne õitsemist ja õitsemise ajal tahavad tulbid palju juua.
* Kui õienupud hakkavad värvuma, lisa kastmisvette 1–2 korda õitsvatele toalilledele mõeldud vedelväetist (õitsemist soodustav väetis sisaldab vähe lämmastikku, palju fosforit-kaaliumit ning kindlasti mikroelemente).
Nartsisside õitsemine enne kevadet
Nartsissisibul vajab jahtumiseks ehk külmtöötluseks 12 nädala jooksul 7–9° temperatuuri. Sel ajal areneb sibula kannal olevast pungast võsu sibula tipuni. Ajatamiseks kasuta kindlasti suuremaid sibulaid, ümbermõõduga 14–18 cm. Liiga väikesed ei jaksa õitsema minna.
Tee nii:
* Pane sibulad neutraliseeritud freesturbaga täidetud potti, nii et tipud jäävad välja. Kasta turvas korralikult läbi ja lase sibulatel 4–6 nädalat juurduda (sobiv temperatuur 10–15°).
* Nüüd alusta külmtöötlust. Sobiv jahe (7–9°) koht on näiteks kelder, eeskoda või veranda. Aeg-ajalt kasta potte, et turvas püsiks mõõdukalt niiske.
* Külmaperioodi lõpusirgel hoia pottidel silm peal: kui võsu ulatub sibula tipust 5–6 cm kõrgemale, on paras aeg potid sooja tuppa tuua. Nüüd kulub õite avanemiseni veel kuni 25 päeva.
Teine võimalus nartsisside ajatamiseks:
* Sibulatele vajaliku külmaperioodi andmiseks hoia neid paberkotis või hõredasse riidesse mähitult külmkapi alumises osas 12 nädalat. Ära pane neid sügavkülma!
* Seejärel istuta sibulad potti ja kasta turvas korralikult läbi. Hoia potte paar nädalat kohas, kus on 10–15° sooja. Sel ajal sibulad juurduvad.
* Nüüd vii potid sooja ruumi (18–20°), kus algab hoogne kasv. Õisi võid näha juba paari nädala pärast.
* Kosuta õitsvaid nartsisse kord-paar õieväetise lahusega.
Kui on soovi lisaks tulpidele ja nartsissidele varakevadel aias näha ka teisi lilli, siis vaata meie valikust ka näiteks krookuseid, lauke ja ülaseid!
Artikkel: