Kuidas istutada lillesibulaid? Saage juhiseid, kuidas luua oma aias ilusaid kevadlillepeenraid.

Alanud on sibullillede istutushooaeg. Paras aeg on meelde tuletada, kuidas sibulaid õigesti istutada.

Krookused, tulbid, nartsissid ja kõik teised kevadel õitsevad sibullilled tuleb mulda panna sügisel, sest siis on sibulatel aega valmistuda kevadiseks õitsemiseks. Jahedad ja niisked sügiskuud kuluvad ära selleks, et sibul saaks endale kasvatada korralikud juured. Sõltuvalt liigist kulub juurdumiseks kolm kuni seitse nädalat. Õiepungade arenguks vajab sibul aga teatud pikkusega külmaperioodi, mille ta saab kätte talvel.

Alusta nartsissidega

Nartsissid vajavad juurdumiseks soojemat mulda, sellepärast püüa nad istutada juba augusti lõpus-septembri algul. Kui nartsissisibul jõuab kenasti juurduda, sirgub temast kevadel tugev taim. Liiga hilja istutades hakkab taim kevadel kasvama sibula toitainete arvel ning jääb nõrgaks.

Kõiki ülejäänud sibullilli võib rahulikult mulda panna septembris ja oktoobris. Tulpide ja hüatsintidega on soojal sügisel targem aga hoopis oodata, sest neile meeldib juurduda jahedas mullas (5–9°), vabalt võib istutada veel novembris ja isegi detsembris, kui maa pole veel külmunud.

Vali õige kasvukoht

Sibullilled kasvavad kõige paremini päikeselisel kohal, kus on parasniiske ja vett hästi läbilaskev muld. Raske savimuld ei sobi, aga seda saab parandada sõreda liiva ja kompostiga. Väldi kohti, kuhu koguneb seisev vesi, kuna lillesibulad ei talu liigniiskust ja vettimist. Liiga märjas mullas, näiteks vihmasel talvel, võivad sibulad minna mädanema ja kevadine õieilu jääb nägemata.

Enne istutamist kaeva muld korralikult läbi ja nopi välja kõik umbrohujuured ja -risoomid. Lisa mullale komposti. Istutusaugu põhja võid siputada sügisväetist. Kata see mulla või liivaga, et väetisegraanulid ei puutuks otse vastu sibulat.

Võtmeküsimus: kui sügavale?

Aastaid on korrutatud rusikareeglist, et sobiv istutussügavus on sibula kolmekordne kõrgus. Unusta see ära! Alati tasub sibul panna sügavamale – 5–8 sibula kõrgusele –, sest siis kasvab tugevam taim, mis õitseb uhkemalt. Kergel liivasel maal istuta sügavamale, savikal mullal kõrgemale.

Väike näide, et asi oleks arusaadavam: 4 cm kõrgune sibul pane 4 x 5 (–8) cm sügavusele.

Miks on kavalam sügavamale istutada? Aga sellepärast, et muld on seal soojem, niiskust rohkem ning juurdumiseks seega paremad tingimused. Sügavamalt tuleb taim kevadel küll kauem üles, aga see-eest on tugevam ja tervem. Seni kuni sibula ladvapung (sellest kasvab taime maapealne osa) trügib mulla sees maapinna poole ja ei saa valgust, areneb hoogsalt juurestik. Mida kauem juurestik kasvab, seda suuremaks see muutub ning seda paremini varustab kasvuajal taime toitainete ja veega. Nii võib nartsisside ja tulpide istutusauk olla julgelt 20 cm sügavune. Kõige lihtsam on nad panna labidalehe sügavusele, siis ei pea mõõtmisele aega raiskama.

Sügavale istutatud sibullilled on põuakindlamad, mis tuleb eriti kasuks vihmavaesel kevadel. Kindlasti pane sibulad sügavamale aga siis, kui jäid istutamisega hiljaks ja talv võib kohe saabuda.

Kand allapoole!

Istutamisel jälgi kindlasti, et sibula kand jääks allapoole, kuna sealt hakkavad arenema juured. Sibulate juurdumise ajal peab muld olema niiske. Kuival sügisel kasta kindlasti istutuskohta. Kuna eales ei tea, kui külm või lumevaene talv tuleb, kata istutuskoht igaks juhuks freesturba, kompostmulla või lehtedega. Multšikihi all külmub maa aeglasemalt ning sibulad saavad edasi juurduda. See on eriti oluline siis, kui talv tuli liiga vara või istutus jäi hiliseks.

Horticomi e-poest leiad põneva valiku erinevaid lillesibulaid.

 

Artikkel:

Kuidas istutada lillesibulaid?

1. September 2020