Aprillilumi ja vihmad teevad maa kenasti niiskeks. Kui läheb veidi soojemaks, saab hakata muru rajama. Aga kuidas leida kõige sobivam seemnesegu? Muruseemne valik aiapoodides on ju tohutu suur.
Enne muruseemne ostmist tee kindlaks kaks asja: millised on looduslikud tingimused muru kasvukohal ja kui palju hakatakse muru tallama.
Kõige sagedamini vajatakse seemnesegu koduõue jaoks. Kui koht on päikseline või kergelt varjuline, pinnas parasniiske kuni märg ning õuemuru ei kasutata mänguplatsina, sobib sinna mõni universaalsegu. Sellised segud koosnevad tavaliselt punase aruheina vormidest (50–60%) ja aasnurmikast (30–40%).
Punasel aruheinal on kolm vormi: võsundiline, puhmikuline ja lühivõsundiline. Kaks viimast annavad murule tiheduse, seega tasub alati pakendilt uurida, kas seemnesegu koostises on nad olemas. Sellise koostisega segu on imehea.
Ka aasnurmikat peab palju olema. Kui aasnurmikat on vähe, siis muru ei pea vastu tugevale tallamisele. Pööra ka sellele muruseemet ostes tähelepanu, kuna müügil on ka selliseid universaalmuru segusid, kus aasnurmikat on väga vähe või üldse puudub.
Mõni universaalsegu sisaldab ka valget ristikut. See sobib neile, kes tahavad õuele looduslikuma ilmega muruvaipa ja ei karda mesilasi, keda nektaririkkad õienutid kohale meelitavad. Valge ristik õitseb kogu suve maist septembrini.
Universaalsegude nimed viitavadki sellele, et need sobivad tavalisele koduõuele: “Õuemuru”, “Talumuru”, “Kodumuru”, “Universaalmuru”, “Koduaiamuru” jne.
Mänguplatsile külva spordimuru
Universaalne muru ei pea vastu mänguväljakul ja spordiplatsil. Kui õues mängib pidevalt palju lapsi või kui muruväljakut kasutatakse sportimiseks, tuleb valida mõni spordimuru seemnesegu. “Trallimuru”, “Spordimuru” või “Pallimuru” koostises olevad kõrrelised kannatavad ka tugevama tallamise.
Eesaeda ilumuru
Eesaias ja mujal esinduslikus kohas võiks olla eriti kaunis peenelehine, tihe ja madal (2–3 cm) muruvaip. Sellise muru saab kõrgema klassi universaalsegust. Selline segu võib kanda näiteks nime “Mõisamuru”, “Eliitmuru”, “Inglise muru”.
Samas tasub teada, et ilumuru vajab väga palju hoolt, muidu ta kaunis ei püsi. Seda tuleb nädalas vähemalt üks kord pügada ja suvi läbi korralikult väetada.
Kui õuel on päikest vähe
Varjulisemasse kohta kõige parem lahendus on varjumuru segu. Pakendil olev nimi “Varjumuru” või “Kalmumuru” ei tähenda aga siiski seda, et muru sügavas varjus kasvaks. Täiesti pimedas ei kasva ükski murutaim, sinna on targem istutada hoopis varjulembesed pinnakattetaimed.
Varjumuru segud on mõeldud poolvarjulise koha jaoks, nad on veidi väiksema tallamiskindlusega kui universaalmurud. Samas võib varjumuru segu edukalt kasutada ka päikselisel kohal.
Kui muruvaipa on vaja kohe
Mõnikord on vaja hästi ruttu saada rohelist pinnakatet, näiteks parandada talvekahjusid, uuendada vana muru, külvata muru ajutiseks (nt umbrohu tõkestamiseks) jne. Sellise seemnesegu nimi võibki olla “Kiirmuru” või “Muru-uuendussegu”.
Kiirmuru segudesse valitud liigid arenevad soodsates oludes väga kiiresti (nt karjamaa raihein), kuid tasub teada: selline muru on talveõrnem ja lühiealisem ning vajab mõne aasta pärast uuendamist.
Igal murukõrrelisel on oma iseloom
Aasnurmikas on Eesti kliimas üks kõige paremini tallamist taluvaid murutaimi. Tavalises õuemurus peaks seda olema vähemalt 30–40%, spordimurus 60%. Niiskuse ja valguse vähesuse suhtes on aasnurmikas aga tundlik.
Punasest aruheinast ja lamba aruheinast sõltub muru tihedus ja see, kuidas muru talub varju ja põuda. Mida rohkem neid segus on, seda paremini peab muru vastu põuaga ja poolvarjus. Kahjuks ei püsi need kaks liiki seal, kus palju käiakse.
Puhmikuline punane aruhein on punastest aruheintest parima tallamiskindlusega.
Võsundiline punane aruhein on kiire kasvuga ja talub hästi poolvarju.
Lühivõsundiline punane aruhein sobib sinna, kuhu talvel satub soolasegust lund.
Lamba-aruhein on põuale eriti vastupidav.
Karjamaa raihein on väga tallamiskindel ja kasvab kiiresti, sellepärast sobib ta hästi spordiplatsile ja juhul, kui muru on vaja saada ruttu. Kahjuks on karjamaa raihein talveõrn: kui teda on seemnesegus üle 30%, käib muruvaip ruttu alla. Veidike on teda siiski vaja, sest tänu kiirele kasvule aitab ta pärast muru külvamist lämmatada umbrohtu.
Kastehein on väga tallamiskindel ja talub madalat niitmist.
Kink-aruhein sobib oma tugeva juurestiku tõttu erosiooni tõkestamiseks.
Kui muld on kuiv või kui kasvukoht on varjuline, siis vali segu, kus on palju punast aruheina, lamba-aruheina või kink-aruheina.
Muru külvates peab juhinduma tingimustest ja oma aiast ning selle hooldamise võimalustest, samuti on oluline silmas pidada muru kasutamise otstarvet – kas ilus esindusmuru, intensiivse koormusega spordiväljak, suur ala maal või mõõdukate hooldusvõimalustega suvila jne. Murutaimede omaduste ja osakaalu võrdlus segudes aitab vastata küsimusele, milline seemnesegu on kõige sobivam konkreetse aia jaoks.
Murutaime protsentuaalne jaotus populaarsemates muruseemesegudes
Artikkel: