Kuidas vältida taimede kuivamist?

Kui kodu- või rõduaednikul tekib suvel soov mõneks ajaks kodust kaugemale sõita, kaasneb sellega kohe mure, kuidas oma amplid, rõdukastid ja lillepotid koju kastmata ootama jätta. Eriti kiiresti kuivavad läbi suured lilleamplid. Selliste probleemide ennetamiseks tuleb juba enne lillede muretsemist kõik läbi mõelda. See aitab aednikku mitte ainult reisil olles, vaid lihtsustab elu ka igapäevaselt, sest suvelilleanumad tahavad palju kastmist. Anname nõu, milliseid tooteid kasutada, et muld lilleanumates võimalikult kaua niiskena püsiks.

Milline muld valida?

Alustuseks tuleks mõelda sellele, millist mulda istutusnõus kasutada. Compol on pakkuda spetsiaalne rõdulillede muld, mis on valmistatud turba- ja kompostmulla segust, kuhu on lisaks pikaajalisele väetistele (mida jagub lausa 12-ks nädalaks!) juurde segatud perliiti ja vett siduvat hüdrogeeli. Selles on nii mineraal- kui ka orgaanilised komponendid suvelillede jaoks õige kooslusega ja pikaajalise toimega. Selle mullaga on asi väga lihtne, pane muld potti, istuta lilled ja kasta rohke veega. Hüdrogeeli tükikesed imavad vett, paisuvad ja mulla kuivades annavad neis sisalduva vee taimejuurtele kasutamiseks. Enne reisile minekut tuleb mulda korralikult kasta, nii saavad taimed hüdrogeeli veevaruga mõne päeva hakkama. Kui tahad kauem ära olla või vähem vaeva näha, siis kasuta kindlasti altkastmissüsteemiga potte või rõdukaste. Juurestiku all olev veemahuti aitab juurtel vajadusel niiskust juurde imada.

Ära kunagi kasuta amplites ja kastides ainult puhast turbamulda, sest see kuivab väga kiiresti läbi ja nii oled oma taimede kastmisega igapäevaselt väga seotud. Kasvuturbasse võiks juurde segada kompostmulda, pikaajalist väetist, perliiti või vermikuliiti ja hüdrogeeli, mida ka eraldi osta saab. Kõige mõistlikum on siiski osta spetsiaalne lillemuld, sest seal on kõiki komponente ja toitaineid just õiges koguses. Oma veereservuaari saad tekitada nii, et paned lilleanumate kõige põhja kergkruusa. Valmis amplit ostes ei saa muidugi seal olevat substraati muuta, kuid hüdrogeeli võiks siiski proovida lisada. Selleks torgake pulgakesega juurte vahele mõned augud ja raputage nendesse hüdrogeeli terakesi.

Kasuta spetsiaalseid mullaniisutajaid

Istutusnõusid saab täiendada veel spetsiaalsete mullaniisutajatega. Need täidetakse veega ja sealt imbub niiskus aegamööda substraati. Artevasi pakub Hydrum kastmissüsteemi, mis on oma olemuselt plastiktoru koos veetaseme indikaatoriga. Painduv toru on 5 cm läbimõõduga ja  66 cm pikkune ning seda on lihtne paigutada igasuguse kujuga istutusnõudesse. Selle ühes otsas on vee sissevalamiseks täitelehter. Toru paigutatakse mulda juurte piirkonda ja  kaetakse substraadiga. Nii laseb see veel tilkhaaval substraati imbuda. Lehtri ots jääb mullast välja ja selle kaudu saab kastmisvett juurde lisada, kui indikaator seda soovitab.

Elho mullaniisutaja

Elho pakub Aqua Care läbipaistvaid mulla niisutajaid. Need on väikesed atraktiivsed ümmarguse kujuga veemahutid koos jalaga, mis mulda surutakse. Peenikese jala kaudu tilgub vesi aeglaselt pinnasesse. Sellise aeglaselt tilkuva kastmissüsteemi saab ka ise valmistada, kasutades selleks suuremat või väiksemat plastpudelit. Korgi sisse tehakse  auk ja veega täidetud pudel surutakse tagurpidi lillepotti, pudeli suue olgu allpool mullapinda.

Lechuza altkastmissüsteemiga ampel

Altkastmissüsteemiga istutusnõud

Müügil on igasuguse kuju ja mahuga istutusnõusid, millel on põhjas veemahuti. Neid nimetatakse kas altkastmissüsteemi või veereservuaariga istutusnõudeks. Veemahuti on kasvusubstraadist eraldatud perforeeritud põhjaga ja varustatud spetsiaalse lehtriga, mille kaudu kastmisvett lisatakse. Lehtris on ka mõõdik, mis näitab ära, kui mahuti on täitunud. Lilleamplid, mida aiandid müüvad, kahjuks selliste mahutitega varustatud pole. Kui kasvatad ampleid ise, kasuta kindlasti alkastmisspsteemiga istutusnõusid. Horticom pakub veereservuaariga ampleid firmadelt Lechuza ja Hawita. Taimede hooldamine neis on tunduvalt lihtsam, kuna need ei kuiva nii kiiresti läbi. Lisaks kastmisveele saab sinna ka väetiselahust manustada.

Peale veemahutitega amplite on olemas ka analoogseid rõdukaste, dekoratiivanumaid ja lillekaste firmadelt Lechuza, Elho, Artevasi, Hawita ja Desch.

Artikkel:

Kuidas vältida taimede kuivamist?

12. Mai 2025