Selgita välja põhjused, miks toataimed oma ilu ja tervise kaotavad ja aita oma lemmikuid!
Toataimede kasvuhäireid tekitavad ebasoodsad tingimused ja vale hooldusrežiim. Põdemise põhjuseid on enamasti üsna raske täpselt diagnoosida, sest ühesuguseid vigu – näiteks kolletuvad lehed ja pruunistuvad leheservad – võib tekitada mitmed erinevad asjaolud. Kui on aru saada, miks taim on häiritud, siis õnnestub olukorda paremaks muuta.
Taim hakkab närtsima. Põhjused: üle- või alakastmine; lubjarikas vesi; troopikataimede puhul jahe asukoht; jahedalembestel on ruum talvitumisel liiga soe.
Varred mädanevad mulla piiril. Põhjus: taime on liiga palju kastetud või väetatud.
Võrsed on pikad ja nõrgad. Põhjus: liiga pime ja soe koht.
Kasv on jäänud kiduraks. Põhjus: taime on liiga vähe kastetud või kasvuperioodil vähe väetatud; ruumis on taimele ebasobiv temperatuur; taim on olnud kaua aega ümber istutamata ning mulla toitained ja huumusesisaldus on ära kasutatud.
Kui pungad:
- varisevad, on ruumis liigne temperatuuri kõikumine; tõmbetuul; liiga soe; liiga vähe valgust; mullapallil on lastud läbi kuivada; taime asendit on valguse suhtes muudetud.
- ei avane: on õhuniiskus vähe; vee- ja toidupuudus.
Mured õitega
- Õisi ei moodustu või tekib vähe: taime on vähe väetatud; väetis on olnud liiga lämmastikurikas; taimele pole antud puhkeperioodi; valed valgus- ja soojustingimused.
- Õievarred jäävad lühikeseks: mullapallil on lastud läbi kuivada; mullas pole toitaineid; vale muld; suur temperatuuri kõikumine; liiga jahe koht õievarte pikenemise ajal; vale režiim puhkeajal (nt alpikannil, ratsuritähel).
- Kahvatu õievärvus: koht on liiga pime ja soe.
Kui lehed:
- kolletuvad, on kasvukoht liiga pime, liiga soe või liiga jahe; taime on vähe või valesti väetatud; ruumis on tuuletõmbus; leht on oma aja lihtsalt ära elanud.
- varisevad, on kastetud liiga vähe või liiga palju; valgust pole piisavalt; temperatuur kõigub järsult; toas on aeg-ajalt tõmbetuul; õhk on liiga kuiv; asukoha järsk vahetus on taime väga häirinud.
- jäävad väikeseks, on taime vähe väetatud või pole kasvukohal piisavalt valgust.
- servad pruunistuvad, on taime alakastetud; väetatud on liiga vähe või liiga palju; valgust pole piisavalt või teeb liiga keskpäevane tugev päike; õhk on liiga kuiv; muld on n-ö ärakasutatud; juured on pidevalt märjas keskkonnas (põhjuseks seisev vesi potialusel või ummistunud potiauk).
- tipud pruunistuvad, on õhk liiga kuiv; valgust pole piisavalt või taim on üleväetatud.
Lehed muudavad värvi
- Leht muutub kollakaks ja roheliseks jääb ainult roodude ümbrus: põhjuseks võib olla lubjarikas kastmisvesi või lubjarikas (liiga aluseline) muld; halvasti kõdunenud muld; tõmbetuul; külmašokk aknalaual; liiga pime kasvukoht; mullapall on läbi kuivanud või on pidevalt liiga märg.
- Kirjulehised taimed muutuvad roheliseks: koht on liiga pime; taim on lämmastikuga üle väetatud.
- Lehed muutuvad punaseks: taime on valesti väetatud (liiga vähe fosforit ja liiga palju lämmastikku); külm kasvukoht (nt leht- ja jõulukaktusel); koht on liiga otsese päikese käes (häirib nt begooniat, havortiat, gasteeriat).
Laigud lehtedel
- Valkjad plekid: piserdatud on väga lubjarikka veega.
- Pruunid või heledad, mõnikord läbipaistvad või sisselangenud plekid: põhjuseks päikesepõletus (säntpoolial, begooniatel, kaktustel, orhideedel).
- Villitaolised, läbipaistvad, teravalt piiritletud plekid, osalt korgistunud: taime on piserdatud ereda päikese käes.
- Korkjad vohangud: kui lehtedel on hallikaspruunid mügarikud, näsad või vöödid või on rakurühmade suremise tagajärjel tekkinud lehtedesse augud, võib põhjuseks olla liiga niiske muld ja/või õhk; jahe koht; vähene valgus; liiga väike pott; liigne väetamine (nt kliivial, havisabal).
Artikkel: