Kalifornia ripslane (Frankliniella occidentalis) ja tubakaripslane (Thrips tabaci ) on eriti suureks probleemiks kurgikasvatajatele. Veel on olulisteks kahjuriteks Eestis kasvuhoone ripslane (Heliothrips haemerrhoidalis) ning Thrips fuscipennis. Ripslased on 0,8 – 2,2 mm peene pikliku kehaga putukad. Ripslastel on kuueosaline arengutsükkel: muna, kaks vastsejärku, kaks nümfistaadiumit ja valmik. Ripslase valmikud elutsevad õitel ja lehtedel, samasse munetakse munad. Paprika lehtedel paistavad munad väikeste mügaratena, kurgil ja teistel kultuuridel pole neid õieti märgatagi. Ripslased toituvad taimede rakumahlast ning sageli läigivad kahjustatud lehed  hõbedaselt. Nende tegevuse tulemusena lehtede assimilatsioonipind väheneb ja taimekasv pidurdub. Kui kahjureid on palju, saavad vigastada ka viljad. Tihti on kroonlehed ja taimevõrsed kahjustunud. Kurgi puhul põhjustab ripslane deformeerunud (kõveraid) kurke. Ripslase kahjustused alandavad ka dekoratiivtaimede kvaliteeti. Kalifornia ripslane toitubki meelsamini õiepõhjas. Lisaks kõigele levitavad ripslased viirushaigusi.

      

Ripslaste eluring: https://www.youtube.com/watch?v=Zg-cKzQAG_U

Rohkem infot: https://www.koppert.ee/taimekahjurid/ripstiivalised/

Toode  Otstarve Kuidas toimib
Swirski-mite, Swirski-mite Plus, Swirski Ulti-Mite Swirski-Mite’i kasutatakse paljude ripslaseliikide noorte vastsete ning karilaste (Trialeurodes vaporariorum ja Bemisia tabaci) ja taimelestlaste (Polyphagotarsonemus latus) munade ja vastsete bioloogiliseks tõrjeks.Kasutage Swirski-Mite’i ennetavalt ja kahjuri esimeste märkide ilmumisel.

Röövlesta valmik otsib saakorganismi või ootab selle möödumist ja sööb selle ära.

Swirski-mite kasutamine:

https://www.youtube.com/watch?v=jfyh4CvoLrg

 

Thripex, Thripex-plus Thripexit kasutatakse paljude ripslaseliikide (kooruvad munad ja vastsete esimene arenguetapp) bioloogiliseks tõrjeks. Röövlestad söövad ka kedriklesti (nt maasikalest ja Polyphagotarsonemus latus), paljusid muid lesti, mesinestet ja õietolmu.

Röövlestade valmikud otsivad aktiivselt saakorganisme ja söövad need ära.

Thripex kasutamine:

https://www.youtube.com/watch?v=IhR_1b-KkrY

Thripor-L Kasutage Thripor-L-i paljude ripslaseliikide (vastsete ja valmikute) bioloogiliseks tõrjeks. Kui ripslasi ei ole, saab Orius toituda ka lehetäidest, kedriklestadest, liblikamunadest ja õietolmust.

 

 

Valmikud ja nümfid läbistavad imemissuistega ripslaste vastsed ja valmikud ning imevad sisu välja.

Thripor-L kasutamine: 

https://www.youtube.com/watch?v=pNYl0ORK-To&t=1s