Loomulikult soovivad kõik, et rajatud koduaia tiigis oleks vesi puhas. Kuidas tagada tiigivee puhtus?

  • Kui rajad oma aeda tiigi, siis arvesta sellega, et vähemalt 30% tiigi ümbrusest peaks olema ümbritsetud taimedega. Seda selleks, et taimed annavad tiigile varju. Lauspäikese käes läheb vesi soojaks ja hakkab kiiremini õitsema, vetikate kasv kiireneb.
  • Tasub teada, et kõige parem on tiigile põhjavesi. Vihmavesi on liiga pehme.
  • Tiigivee puhul on oluline jälgide selle pH-d. pH 6 ja alla selle näitab, et vesi on liiga pehme ning pH üle 14 näitab, et vesi on liiga kare. Paras tiigivee pH on vahemikus 6-14. Tiigivee pH-d saab mõõta selle jaoks ette nähtud pH testriga.
  • Loomulik tiigivee isepuhastus toimub vaid piisavalt kareda ehk õige pH-ga vee puhul. Kui tiigivesi on kahjustatud allikaveest või vihmavesi voolab otse tiiki, siis muutub vesi liiga pehmeks või kaovad vajalikud mineraalained, mis on vajalikud isepuhastuseks ja seetõttu on vaja tiigiveele lisada spetsiaalseid tiigiveele mõeldud aineid. Kui tiigivee pH on paigast ära, soovitame kasutada tiigivee kareduse stabilisaatorit. Vaata videot toote kohta!
  • Enne ja pärast talve on soovituslik kasutada vetikate pidurdajat fosfaatide eemaldamiseks veest. Sellega on võimalik takistada vetikate teket, sest fosfaadid on toiduks vetikatele. Kui fosfaadid eemaldada, pole vetikatel midagi süüa ning nad ei hakka tiigis vohama. Fosfaate satub vette taimedega, kuna väetatud taimed istutatakse tiigi äärde, lisaks pinnasest ja kalatoiduga. Toodet tohib kasutada nii filtriga kui ka filtrita tiigis.  Vaata ka videot toote kohta.

 

Milliseid lisatooteid kasutada erinevate tiigivee probleemide puhul?

 

Hägune vesi

Kui tiigivesi on muutunud häguseks või roheliseks, soovitame kasutada häguse vee selgendajat. Vedeliku kontsentraat on eriti kiire toime ja suurepärase katvusega. Komplektis kaasas vee pH testimise ribad. Enne toote kasutamist kindlasti testida vee pH. Kui vesi on liiga pehme (pH alla 6), siis lisada esmalt vee kareduse stabilisaatorit. Alles seejärel 3-4 päeva pärast kasutada häguse vee selgendajat. Kasutamiseks lülitada välja pumbad ja filtrid, et vesi seisaks. Valada vedelik kastekannu (5-10L kastekann). Lahustada kastekannus tiigiveega. Valada läbi sõela tiigivee pinnale ühtlaselt. Nähtav püsiv mõju. Biotsiidide vaba. Sisaldab lupja. Ei sisalda vaseühendeid. Ei sobi tiiki, kus kasvatatakse tuura. Seob häguseid aineid nagu tolm, taimede õietolm või surnud orgaanilised ained. Tekitab kiiresti selge tiigivee. Vaata videot toote kohta!

Vetikad

Tugev vetikate kasv tiigis muudab vee häguseks ning vähendab tiigi ilu, millest see on aeda tavaliselt loodud. Vetikad annavad tiigivette fosfaate ning selle tagajärjel tekib vetikaid juurde. Vetikate eemaldamiseks soovitame kasutada universaalset vetikavastast vahendit, mis on suurepärase katvusega. Komplektis on kaasas vee pH testimise ribad. Testida vett alati enne, kui kasutada universaalset vetikahävitajat. NB! Sisaldab raskemetalli – vaske, ei tohi kasutada tiigis, kus on kalad. Universaalne vetikahävitaja tapab tiigivees ka head bakterid. Toode minimeerib vetikate edasikasvamist. Ei soovita toodet regulaarseks kasutamiseks. 1 pudel (250ml) on mõeldud 5000 L tiigiveele. Lahustada vedelik kastekannus olevas tiigivees. Valada tiigi pinnale. Pärast universaalse vetikahävitaja kasutamist lisada 3-4 päeva pärast vee kareduse stabilisaatorit ning algseid baktereid (hetkel toode otsas). Universaalne vetikahävitaja tapab tiigivees ka head bakterid. Toode aitab koheselt vetikate õitsemise ja hõljuvate vetikate vastu, vähendab uute vetikate teket. Vaata videot toote kohta!

Niitvetikad

Soovitame esmalt võimalikult palju niitvetikaid käsitsi eemaldada kahva või kattevõrgu abil ning seejärel kasutada niitvetikate hävitajat Turbo, puistades ainet raskesti ligipääsetavatele vetika kogumitele ja ühtlaselt niitvetikate kasvukohtadesse. Vetikas „sureb“ ja muutub pruuniks ning tõuseb veepinnale. Seejärel võtta tekkinud mass kahvaga veest välja. Selles tootes sisalduvad mikroorganismid lagundavad surnud biomassi. Püsiva tulemuse saamiseks tuleb vabanenud toitained eemaldada fosfaati siduva vetikavastase vahendi abil hiljemalt 2 päeva möödumisel. Fosfaatidest lahti saamiseks lisada vette fosfaatide vähendajat nr 3 pudelist ning ning algset bakterit pudelist nr 1. NB! Vesinikperoksiidi oksüdeeriv mõju võib taimede lehtedel tekitada valgenduslaike. Niitvetikate hävitaja Turbo on graanulite segu aktiivse hapniku ja kõrgekvaliteediliste mikroorganismidega. Nähtavalt püsiv mõju läbi aktiivhapniku. Toode ei sisalda vaseühendeid. Lihtne kasutada pudelil oleva puisturiga.