14.09.2021

Suvi jõuab peagi finišisse. September lippab kiiresti ja aiatöödega tuleb rutata.

Foto: Jahukaste floksidel

Õhuniiskuse lisandumisega tekivad taimede maapealsetele osadele seeneoste kahjustused. Need ilmnevad enamasti kas nähtava hallituse või laigukeste näol. Tuleks kriitiliselt üle vaadata oma taimekollektsioonid ja likvideerida kõik nakatunud taimeosad. Eriti on hallituse (jahukaste) suhtes vastuvõtlikud aed-leeklillede ehk flokside varred ja lehed. Lõigake need juure pealt maha, hävitage ja soovitavalt raputage mahalõigatud mättale ja maapinnale puutuhka. See aitab hävitada maha pudenenud seeneoseid ja meeldib floksidele. Jahukaste kipub kimbutama ka kukekannuseid. Kui aediiriste lehed on laigulised, on need laikpõletikust nakatunud ja tuleks madalamaks lõigata. Ka mõned pojengisordid ja liiliad vajavad puhastamist. Siiski tuleks vahet teha tavalise kuivamise ja kolletumise vahel. Nende lehtedega pole veel kiiret, laseme sügisel oma aeda värve lisada.

Rooside tagasilõikamisega on veel aega, aga mahapudenenud haigustunnustega lehed tuleks küll kokku riisuda, taimede küljest ära noppida ja kahjutuks teha. Mahapudenenud lehed levitavad haigusi edasi, seeneosed talvituvad mullapinnal ja alustavad oma hävitustööd järgmisel kasvuperioodil. Äraõitsenud õied on parem kohe ära lõigata.

Praegu on ideaalne aeg taimede sügisväetamiseks, jagamiseks, harvendamiseks, ümberistutamiseks ja uute taimede istutamiseks. Pikk sügisene juurdumisaeg on ees ja kevadeks on taimed valmis kiireks kasvuks. Ümberistutamine nõuab küll omajagu füüsilist tööd maapinna ettevalmistamisel. Kui umbrohud korralikult eemaldada, kompostmulda sekka segada ja koos istutus- ja sügisväetisega kõik korralikult läbi kaevata, on tulemus kevadel kaunis vaadata ning uuenenud või uute taimede hooldamine kergem. Pikalt väldanud kuivad ilmad nõuavad istutatud taimede hoolikat kastmist. Alustada võiks püsikutest ja sibullilledest, puude ja põõsastega on veel mõnevõrra aega.

Foto: JUB Holland (www.jubholland.nl)

Sibullilledest tahavad kõige varasemat istutust nartsissid ja krookused, nende sibulad vajavad juurdumiseks sooja  mulda. Tulbisibulad ja hüatsindid tahavad mõnevõrra jahedamat, soe muld võib nende juurdumist isegi takistada ja sibulatele halvasti mõjuda. Siin jälgime ikka põhimõtet, et sibulad saaksid kolme sibula kõrguse jagu sügavale istutusauku pandud. Sibulatele jätame vahekauguseks umbes 5 cm. Muld nende ümber oleks soovitav segada kompostmulla ja vähese sügisväetisega. Samuti võib alustada kõikide teiste sibulillede nagu liiliad, püvililled, kobarhüatsindid, laugud jt istutamisega.

Kasvuhoones jätkavad tomati viljad valmimist. Pika sooja sügise korral võib vilju korjata veel oktoobrikuuski, eriti pikalt just kirsstomatitelt. Seega ei soovitaks kiirustada tomatitaimede välja viskamisega, seda muidugi juhul, kui vilju tõesti ikka tulemas on. Kui pole, siis parem juba kiiremini kasvuhoone talvekorda seada. Et poolvalmis viljad ikka valmis küpseksid, tuleks taimi aidata ja nende koormust vähendada. Ehk siis tuleks eemaldada võimalikult palju lehti, külgvõrseid ja alles õitsevaid kobaraid. Varred võib lehtedest peaaegu paljaks noppida ja jätta alles ainult mõned ülemised, et toitained mullast ikka läbi taime liiguksid.

Kurgikasvatusega on nüüd küll suure tõenäosusega lõpule jõutud. Eemaldage taimed kohe, et haigustekitajad ei saaks poolsurnud taimedele koguneda. Samuti korrastage tomatialune pinnas umbrohtudest ja muudest taimejääkidest. Basiilik, till jt hakkavad kasvu lõpetama ja võivad samuti osutuda heaks pinnaseks haigustekitajatele.

Juurviljade koristusaeg on läbi saamas. Kartul on loodetavasti üles võetud või siis oleks viimane aeg seda teha. Porgand, peet, porru ja pastinaak võivad soovi korral, eriti kui puudub võimalus neid säilitada, ka peenral edasi kasvada. Kui öökülmaohtu ei ole, ei juhtu nendega muud, kui et kasvavad suuremaks.

 

 

 

 

 

 

 

 

Horticom soovitab

Sügisväetis koduaeda Horticom 1kg ja 5kg

Sügisväetis koduaeda  on mõeldud taimede sügiseseks toitainetega varustamiseks ning mullastiku ettevalmistamiseks järgmise aasta taimede kasvuks, õitsemiseks ning saagi moodustamiseks. Väetise õigesti balansseeritud toitained aitavad taimedel talveks paremini ette valmistuda. Väetist kasutatakse juulist-augustist oktoobrini.

Puistada väetis ühtlaselt, arvestades kulunormiks 20-30g/m2 kohta. Seejärel vii väetis mulda, kaevates pinnas kergelt läbi.  Puude, põõsaste sibullillede jm mitmeaastaste taimede sügiseseks väetamiseks. Külva väetis ühtlaselt ümber taimede arvestusega 20-30g/m2 kohta.

Sügislillede kastmisväetis Horticom 100g

Spetsiaalne sügisene kastmisväetis aitab kõikidel püsikutel ja sibullilledel talve üle elada ning tagab toitained kevadiseks rikkalikuks õitsemiseks. Väetis on kõrge fosfori ja kaaliumisisaldusega ning ei sisalda lämmastikku, mistõttu on see eriti sobiv Eesti kliimasse.

Lahustage pulber vees ja lisage kastmisveele 2g/L (mõõtelusikas = 2g). August – oktoober: väetada lillepotis ja peenral kord nädalas või vastavalt vajadusele.

Sügisene okaspuuväetis Horticom 2kg

Sügisene okaspuuväetis, mis lisaks põhitoitainetele sisaldab ka rauda ja magneesiumi, mis on olulised okka- ja lehevärvi säilitamiseks. Õige fosfori ja kaaliumi vahekord aitab kaasa uute võrsete puitumisele ja toitainete varumisele järgmise aasta kasvuks. Sobib kõikide igihaljaste puude ja põõsaste sügiseseks väetamiseks.

Kasutada juulist septembri lõpuni, hajutades väetist ümber puu ja põõsaste. Väetada 2 korda 4-6 nädalaste intervallidega. Iga 1 m kõrguse puu või põõsa kohta on soovitav annus 40g (peotäis) väetist. Väetis segada mulda. Kui väetamist ei toimu sügisel, siis peaks tegema seda varakevadel.

Felco aiakäärid

Felco aiakäärid on mugavad, kerged ja tugevate käepidemetega. Viimased on sepistatud alumiiniumist omades eluaegset garantiid. Tera ja vastutera on valmistatud tippkvaliteedilisest terasest. Lisaks on kõik kääri osad vahetatavad. Felco aiakäärid tagavad puhta, täpse lõike. Neid on tõhus ja lihtne reguleerida. Ergonoomiline: mitte libisevad käepidemed / kummipuhvrid löögi summutamiseks. Toodetud Šveitsis.

Valik Felco tooteid saadaval SIIN.

JUB lillesibulad

Hea uudis kõikidele aiasõpradele – kauplustesse on jõudnud suures valikus JUB lillesibulaid! On aeg enda aed kevadeks valmis panna 🌷🥰
Miks valida just JUB lillesibulad? Sest nende istutamisel saad Sa olla kindel, et kevadel kaunistavad Sinu aeda suured ja uhked lilled. JUB panustab tohutult kvaliteeti ning nende lillesibulad on kasvatatud eriti suureks. Ning mida suurem sibul, seda uhkem lill!
JUB Holland on suurte kogemustega perefirma, tegutsedes juba aastast 1910. Teda on tunnustanud ka Hollandi Kuningakoda. 👑 Viimane suurem auhind tuli 2018.aastal, kui Rahvusvaheline Aiandustootjate liit andis JUB-ile kuldmedali tiitliga “Aasta rahvusvaheline kasvataja”. 🥇
Seega meie soovitame otsida kauplustest just JUB lillesibulaid!
Loe rohkem SIIT!
 

Saadaval hästi varustatud poodides ja www.aednik24.ee!