Käes on aeg kaunistada kodu

Igihaljaste lehtedega pohlavarsi on tore kasutada jõuluseadetes. Teeme nendest lauale armsa pärja, sein saab kaunistuseks aga pohlavartest jõulutähed.

Rohelise lauapärja saab kõige lihtsamalt valmis meisterdada aluskäsna (oaasise) abil. Lillepoes on müügil spetsiaalseid ringikujulisi pärjapõhjasid, mille poorse aluskäsna all on plastist alus, et niiske materjal aluspinda ei rikuks.

Aianduspoodi külastades tasub varuda ka muud pudi-padi, mida jõuluseade tegemisel võib vaja minna: peenikest rohelist traati, punaseid kunstmarju, helkivaid paelakesi, läikivat kuusekarda, kunstlund jne. Kõike seda leidub paljudel kindlasti ka kodustes panipaikades.

Pohlavarsi tuleb korjama minna metsa. Lisaks neile tasub kotti pista ka mustikavarsi, kanarbikku, sammalt ja samblikke, ehk leiab ka punaste viljadega kibuvitsa- või pihlakaoksi.

 

Hakkame pärga tegemaJõulupärja tegemine

Kõigepealt tuleb aluskäsn niiskeks teha. Võta suurem kauss, vala põhjale vett ja pane jõulupärja alus, aluskäsn allpool, kaussi vett imama. Suruma ei pea, sest kuiv poorne materjal imbub mõne hetkega märjaks.

Võta aluskäsn kausist välja ja asu pärga kujundama. Lõika korraga suurem kogus pohlavarsi ühte mõõtu ehk siis umbes 5 cm pikkuseks ja hakka neid käsna sisse torkima.

Lühikestest varrejuppidest moodustub kena madal kate. Lisa sinna vahele ka muid taimi ja värviliste viljadega oksakesi. Looduslikust kraamist valmistatud pärja sisse võib lõpuks lisada ka mõne särava klaaskuuli või erksavärvilise lipsukese. Just nii, nagu endale meeldib ja ilus tundub.

Pärjake püsib kauem värskena, kui hoiad aluskäsna niiskena. Aeg-ajalt tasub pohlavarsi ka veega piserdada.

Pärja keskel on sobiv koht madalale laiale küünlale. Hämaras toas on tore jälgida, kuidas küünlaleegi valgus mängleb pohlalehtede kaunil mustril.

Pärjad toovad koju hubasust ja soojust. Vanarahvas uskus, et ringikujuline ehe kaitseb kurjade jõudude eest ning toob perele õnne.

Jõulutähed pohlavartest

Viisnurkne kohev pohlavartest täheke on lihtne ja armas jõuluehe, mille võib riputada seinale, uksele või akna ette.

Kõigepealt tee valmis tähekese karkass. Lõika peenikestest sirgetest okstest või bambuskeppidest viis juppi, pikkusega umbes 30 cm. Säti need viisnurgaks, fikseeri traadiga otstest ja ka keskelt. Kasuta rohelise plastkattega traati, sest see ei jää hiljem välja paistma.Pohlavarred jõulutähe jaoks

Nüüd tee pohlavartest viis kimbukest, sobiv pikkus on 15–20 cm. Kimbu ots seo kokku traadiga. Aseta kimbuke viisnurga ühele nurgale, varreotsad väljapoole. Säti varsi laiemaks, et lehed kataksid karkassi mõlemat serva. Kui vaja, kinnita siit-sealt traadiga.

Kinnita niimoodi kõik kimbukesed, lõpuks seo tahapoole ka traadist riputusaas.

Lehtede sisse torka värviks punaseid kuulikesi. Tähe ülemisse tippu võid siduda kaunistuseks piduliku lipsu.

 

Materjal koduaia okaspuudelt

Kui pole aega, et minna metsa pohlavarsi tooma, siis ehk leidub läheduses ka mõni okaspuu, millelt oksakesi lõigata.

Mõnusa pehme ja koheva pärja saab näiteks jugapuust. Hästi sobib ka sabiina kadakas ning paljud teisedki kadakad, samuti ebatsuugad, nulud ja ebaküpressid. Nad kõik püsivad toasoojas üsna kaua kenad ega hakka niipea okkaid poetama.

Ei sobi üksnes harilik kuusk, mis hakkab soojas toas väga ruttu pudisema.

Artikkel:

Käes on aeg kaunistada kodu

18. Detsember 2024