
Ühel õhtupoolikul aias tööd tehes kriipis kõrva vastik pinin ja varsti laskuski paljale käsivarrele vereimeja. Pagan võtaks, sääsenuhtlus on taas alanud!
Sääsevaba aeg lõpeb kevadel siis, kui ööpäevane keskmine temperatuur jõuab 8–9 kraadini. Siis muutuvad need ahned vampiirid aktiivseks. Ühel aastal on sääski tohutult palju, teisel vähe. See sõltub ilmast: kui kevadel sajab vähe ja ka lumevee loigud kuivavad ära enne, kui sääsevastsetest saavad valmikud, siis ongi sääski vähem. Tõhusalt hävitab sääsevastseid ka kevadine öökülm. Sääsed vajavad paljunemiseks vett. Üks emane poetab vette korraga 200–300 muna. Mõne päeva pärast kooruvad munadest vastsed. Need ongi need vingerdised, kes aeda ununenud veekausis ebameeldivalt sebivad. Vastsest saab nukk, millest koorub sääsk. Kogu tsükkel kestab kümmekond päeva kuni neli nädalat. Verd imevad vaid emased, sest munade arenguks on vaja palju energiat ja valku. Kui emasel on õnnestunud kõht täis süüa, asub ta umbes nädala pärast munema. Isased toituvad vaid taimemahlast.
Kuidas sääsk meid üles leiab?
Inimene hingab välja süsihappegaasi ja selle järgi sääsed orienteeruvadki. Juba mõnekümne meetri kauguselt tunnevad nad selle õhus ära ning võtavad suuna “söögilauaˮ poole. Lähemale jõudes hakkavad nad tajuma ka inimese või looma soojust ja niiskust. Sääski meelitab ligi ka higilõhn. Lõhnatundlike sääskede peletamiseks võib kasutada küüslauku. Näiteks võib küüslaugust teha leotise (vesi ja küüslaugumahl vahekorras 5:1). Pane see pritspudelisse ja pihusta nahale, riietele, aiamööblile jm. Sääsed pidavat eemal hoidma ka inimesest, kes on söönud küüslauku.
Hele riietus päästab
Õhtul õue või metsa minnes pane selga heledad riided, sest need kiirgavad vähem soojust ja sääskedel on raskem oma ohvrit välja valida. Kui rõivad on tugevad ja tihedad, ei suuda sääse nokk neid läbistada. Katmata nahale määri või pihusta sääsetõrjevahendeid. Suveõhtu grillipeo päästab sütele visatud rosmariini- ja salveioksake, kõlbab ka kuivatatud ürt. Ka saialilled pidavat sääski eemal hoidma. Seega tasub neid eriti rohkelt kasvatada puhkenurgas ja terrassi ääres.
Mida teha, et sääski oleks õues ja aias vähem?
- Seisev vesi on sääskede kasvulava. Sellepärast ära hoia õues lahtiseid veeanumaid: tünne, ämbreid, vanne, topsikuid jne. Vihmavesi koguneb hõlpsalt ka vanadesse rehvidesse ja kõikvõimalikesse õõnsustesse. Need on ideaalsed kohad, kuhu sääseemad saavad poetada oma munad.
- Koera jooginõus vaheta sageli vett ja ära unusta seda aeg-ajalt ka pesta.
- Too aiatiiki kalu, kes toituvad sääsevastsetest. Viimaseid hävitavad ka ujurid ja nende vastsed, kiilivastsed jm rööveluviisiga putukad.
Artikkel: