Pelargoonid talveks tuppa

Kes on kordki valinud suvelilledeks pelargoonid – püstise kasvuga viirpelargoonid või lopsaka õiemerena anumast alla valguvad ripp-pelargoonid – hakkab neid vastupidavaid, kuivust taluvaid ja külmadeni õitsevaid lilli kindlasti armastama.

Pelargoonidel pole looduslikku puhkeperioodi ning sobivates tingimustes kasvavad ja õitsevad nad järjepanu. Kuna talvel on kodustes oludes sobivaid tingimusi (valgust 12–16 tundi päevas) keeruline pakkuda, tuleb pelargoonid sundida puhkama.

Eduka talvitumise valem on järgmine: kuiv ja võimalikult valge koht, jahedus (8–10º) ning ülinapp kastmine. Kui hoiukohas on vaid 5–8º sooja, tulevad pelargoonid toime ka minimaalse valgusega. Kindlalt võib talvitada viirpelargoone, ripp-pelargoonid ei pruugi kevadel korralikult taastuda.

 

Enne öökülmi tuppa

Roosad pelargoonidPehmel sügisel võivad pelargoonid pikalt väljas õilmitseda, enne miinuskraadidega ööd tuleb kaunitarid aga kindlasti sisse tõsta.

Parim koht on jahe ja kuiv ruum, kus on võimalikult palju loomulikku valgust: näiteks veranda, akendega esik, trepikoda, kelder või garaaž. Ideaalne koht on talveaed ja köetav kasvuhoone. Sobib ka klaasitud rõdu, mida saab soojendada soojapuhuriga (temperatuur ei tohi langeda alla 5º). Eriti lopsakad taimed lõika tagasi, sest muidu võtavad nad liiga palju ruumi.

Hoia muld potis peaaegu kuivana, niisuta seda vaid nii palju, et mullapall täielikult läbi ei kuivaks. Taim vajab vett vaid elus püsimiseks, sest jahedas ja vähese valgusega oludes pole tingimusi kasvamiseks. Talvepuhkusel olevaid pelargoone ära väeta.

Kuna valgust on vähe (pimedaim aeg on Eestis novembrist veebruarini), siis uusi õisi juurde ei tule, küll aga säilib eelpool kirjeldatud tingimustes talvitudes ilus roheline lehestik.

Sageli kodudes jahedat ruumi aga pole ning siis tuleb potid tõsta tuppa aknalauale. Enamasti elavad nad sealgi talve üle, kuid kui toas on liiga soe, kipub pelargoonitaim kasvama ja tekivad nirud väljaveninud kahvaturohelised võrsed. Kevadel tuleb sellist taime tugevalt kärpida.

 

Talv taimelambi all

Lisavalgust (lambid ja valgustorud) saades õitsevad pelargoonid aga talvelgi. NB! Valgustatud aega peab olema 12–16 tundi päevas! Tasub teada, et detsembris, kõige pimedamal ajal on meie laiuskraadil päevad vaid 6 tunni pikkused ning pilvisel päeval on ka akna taga hämarus. Siis peab lamp põlema küll kogu päeva.

Tõeliselt hästi tunnevad pelargoonid end siis, kui ruumis on 15–20º sooja. Kuna valgust on piisavalt, siis taimed kasvavad ning tahavad süüa ja juua. Kasta neid umbes kord nädalas, kord kuus lisa kastmisvette ka õitsvatele taimedele mõeldud lilleväetist.

 

Uueks hooajaks taas vormi

Veebruari lõpus, märtsi algul käib päike juba kõrgemalt ning pelargoonid tahavad kasvu alustada. Lõika talve jooksul alt veidi lagedaks jäänud taimed tagasi, jättes igale harule alles 3–5 punga. Seejärel istuta taimed ümber uude värskesse mulda. Osta poest mõni toa– või suvelillemuld. Pott olgu võimalikult väike, siis õitsevad taimed rohkem.

Ümberistutatud taimi hoia jahedas (12–15º), aga kindlasti valgusrikkas kohas. Paari kuu pärast on nad taas ilusad lopsakad ning näitavad esimesi õiepungi.

 

Miks tasub pelargoone üle talve hoida?

Kui kevadel õnnestus hankida mõni eriti ägedat värvi sort, mis sobis nagu valatult näiteks maja värviga, siis tasub neid taimi hoida. Kevadel on pelargoonide sordivalik aiaärides ja laatadel küll rikkalik, kuid alati ei pruugi leida täpselt selliseid värvitoone, mis eelmisel suvel lillekastides ja –amplites silma rõõmustasid. Taimi üle talve hoides on aga lemmikud kohe omast käest võtta.

Augustis-septembris juurduma pandud (ühekaupa 7 cm läbimõõduga pottides) ladvapistikud võtavad talvitumisel ruumi vähem. Pistikud kasvatavad 18º juures juured alla paari-kolme nädalaga. Varakevadel istuta nad ümber 9–10 cm läbimõõduga pottidesse. Pistikuid võib võtta ka veebruaris-märtsis ja suvel ümber istutada.

Artikkel:

Pelargoonid talveks tuppa

15. Oktoober 2024