Horticom on 165 aasta vanuse Belgia pereettevõtte Spaas küünalde ametlik esindaja Eestis, millel on kvaliteedi osas suurepärane maine. Spaas peab oluliseks toota küünlaid, mis täidavad seda, mida lubatakse, olles samal ajal ohutud inimese tervisele. Seetõttu kasutatakse nende tootmises ainult parimaid saadaolevaid koostisosi ja valmistatakse neist 165-aastase kogemusega hästi põlevaid küünlaid. Samuti jagab Spaas infot, kuidas küünlaid õigesti kasutada. Uhkusega võime öelda, et õigel kasutamisel on Spaas küünlad tervisele ohutud. Spaas küünlaid valmistatakse kõrgekvaliteedilisest parafiinist. 

Loe siit, mida jälgida küünalde ostmisel.

Loe siit, kas küünalde põletamine on tervisele ohutu.

Miks parafiin?

LCA analüüsis (Life Cycle Analysis) võrreldakse erinevate küünalde keskkonna- ja sotsiaalset mõju, lähtudes põllumajanduslikust ja/või tootmisprotsessist. Selleks kasutatakse erinevaid andmete loendeid, mis seejärel protsessi kirjeldamiseks kokku pannakse. Arvesse võetakse järgmisi aspekte: metsade raie, maakasutus (kui palju maad on vaja teatud saagi saamiseks), konkurents toitumisega, veetarbimine, väetised, pinnase hapestumine, tervis, GMO tootmine ja olemasolev sertifikaat.

Uuring on tehtud järgmiste küünlavaha toorainete osas nagu:

  • Parafiin
  • Rapsiseemned
  • Rapsi ümberesterdamine kookosega
  • Päevalilleseemned
  • Sojaoad
  • Palmiõli

Järeldused:

  • Parafiin ei anna LCA analüüsis halba tulemust, sest see on oma tootmisprotsessis väga jätkusuutlik tooraine. Maad pole vaja, veekulu on väike, keskkonnamõju minimaalne ja naftatootmise kõrvalsaadusena tekkivatest jääkidest toodetud parafiin on loonud uut lisaväärtust. Kui parafiini kvaliteet on halb, siis tekib põlemisel rohkem CO2 – seega tasub eelistada kvaliteetseid küünlaid. Kuna kliimamuutused on üha kiiremad ja aktuaalsemad, on parafiini valik aina keerulisem. See sõltub ka naftatootmise arengust järgmistel aastatel.
  • Kui me vaatame keskkonnamõjusid ja võtame arvesse ka CO2 tootmist, siis päevalille- ja rapsiseemned on parimad, eelistades rohkem päevalille. Mõlemat toodet kasvatatakse kohapeal madala CO2 mõjuga muldadel.
  • Nende andmete põhjal tuleb veel arutelu toiduga konkureerimise üle. Kuigi eeldatakse, et küünalde tootmise mõju üldisele kasutamisele on minimaalne, on see endiselt murettekitav. Seetõttu töötab Spaas innovatsioonile tuginedes ka teistes valdkondades, näiteks nende idee  “waste-to-candle” ehk „jäätmed küünaldeks”.
  • Palmi ja soja mõju on väga suur. Seda muidugi eelkõige nende põllukultuuride kasvukohtade ja nendega kaasnevate metsade hävitamise tõttu. Palm ja soja on seega selles osas halvemad kui parafiin. LCA nõuanne on ka mitte kasutada enam sojat (ja pikemas perspektiivis ka palmi).
  • Täiendav kommentaar palmi kohta on see, et isegi RSPO palm (Roundtable on Sustainable Palm Oil – Säästva palmiõli ümarlaud) ei ole tegelikult jätkusuutlik, sest see võtab arvesse ainult säästvat põllumajandust, kuid vähe ajaloolist maakasutust. Näitena võib tuua, et 75% palmikasvatusest Indoneesias ja Malaisias RSPO-s oli 30 aastat tagasi veel vihmamets. Vihmametsad on loodusele parem valik kui palmide kasvatamine. Ainult 20% palmikasvatusest on RSPO.
  • Soja on isegi hullem kui palm, sest hektarisaak on oluliselt väiksem. Vaja on palju rohkem maad ja see ohustab veel rohkem vihmametsasid (Lõuna-Ameerika).
  •  Jätkusuutlikkuse huvides tuleks kookospähkli kasutamine rapsiküünaldes järk-järgult lõpetada. Kookospähkli lisamisel on küünalde osas otsene negatiivne mõju. Kookospähkel on keskkonnamõjude poolest võrreldav palmiga.

Spaas küünalde kataloog

Spaas kodulehega saab tutvuda siin: http://www.spaas.eu/en