Välibasseinide (täispuhutavate basseinide, karkassbasseinide ja koduaeda ehitatud basseinide) kasutamine soojal aastaajal on väga populaarne ja üha kasvav trend, kuna see võimaldab koduaias veemõnusid nautida. Selleks, et basseinivesi oleks puhas ja ei kahjustaks tervist, tuleb kindlasti pöörata tähelepanu basseinivee hooldamisele. Töötlemata basseinivesi on ideaalseks kasvukohaks mikroorganismidele ja bakteritele. Kuna igapäevaselt bassinivett vahetada ei ole otstarbekas, siis vee puhtana hoidmiseks on vajalik teha veele hooldust, millega hävitatakse nakatavad mikroorganismid, takistatakse vetikate vohamist ja kõrvaldatakse veest liigsed orgaanilised jäägid.

Oluline teada

  • Ideaalne vee pH tase on 7,0- 7,6 (vee aluselisuse ja happelisuse suhte näitaja). Ph tase näitab vee keemilist agressiivsust. Igasugune mustus vees tõstab vee pH taset.
    • Liiga kõrge pH tase põhjustab limaskestade ja naha ärritust, basseinivett desinfitseerivate kemikaalide mõju vähenemist, kaltsiumi sademe ehk nn katlakivi tekke kiirenemist. Selle tagajärjel võib pump või torustik ummistuda, mis võib hakata takistama filtrisüsteemi normaalset tööd.
    • Kui pH tase on liiga madal (alla 7,0), siis vesi muutub agressiivseks ja korrodeerib basseiniseadmeid ning kloor kulub vees kiiremini.
  • Sõltuvalt basseinis käimise sagedusest ja vett kasutavate inimeste arvust tuleks basseini puhastustööd ette võtta vähemalt korra kuus.

Kuidas alustada?

  • Puhta vee saavutamiseks tuleb bassein enne vee sisse laskmist puhtaks pesta. Selleks võib kasutada sooja vett, käsna ja seepi või nõudepesuvahendit.
  • Kui basseinil on olemas filter või filtreerimispump, siis on soovituslik neid kindlasti kasutada, kuna siis on kemikaalide mõju tunduvalt efektiivsem.
  • Pane basseinivette algitsiid ujumisbasseini vetikatõrjeks. Algitsiid hävitab basseinivees vetikate toitained. DOSEERIMINE JA KASUTAMINE: Esmane vahuvaba algitsiidi  doseerimine on 150 – 200ml 10m3 basseini vee kohta. Järgnev doseerimine: nädalas 100 -150ml 10m3 basseini vee kohta. Alati valada aine aeglaselt basseini vette peale basseini vee vahetamist, nii et basseini äär saaks ka kaetud. Kui vetikad on juba basseini vees olemas, tuleks kasutada 300 -400ml 10m3 basseini vee kohta. Suuremat kogust tuleks kasutada ka siis, kui basseini kasutatakse tihedamini, kõrge õhutemperatuuriga (26 C) ja vihmaga.
  • Mõõda regulaarselt testimise ribadega vee Ph ja kloori taset. Kasta riba kaheks sekundiks vette ja võta seejärel välja. Hoia riba 15 sekundit (ära raputa vett testrist välja), seejärel võrdle kaasas oleva värvitabeli pealt testribale tekkinud värvi tooni, mis näitab teie vee kloori ja PH taset.

Kui basseinivee pH tase on madal

Kui vee pH tase  on madal, st alla 7,0, siis tuleb pH taseme tõstmiseks ja stabiliseerimiseks lisada vette pH-Plussi. See on kiiresti lahustuv kõrge puhtusastmega aluseline pulber. Kare vesi nõuab rohkem ja pehme vesi vähem pH+ regulaatorit. KASUTAMINE JA DOSEERIMINE: 100g pH-Pluss graanuleid on piisav, et tõsta 10m3 basseinivee pH-d 0,2 võrra. Esmalt lahusta graanulid ämbris veega! Aeglaselt kalla lahus mööda basseini äärt vette, samal ajal peaks filtri süsteem töötama! Mitte lisada sinna kus on metalli osakesi. Soovitav oleks kasutada mitmes etapis, 4 tunnise intervalliga, vahepeal pH taset kontrollides.

 

Kui basseinivee pH tase on kõrge

Kui vee pH tase on kõrge, st üle 7,6, siis tuleb pH taseme alandamiseks lisada vette pH-Miinust. See on kiiresti lahustuv kõrge puhtusastmega aluseline pulber. Kare vesi nõuab rohkem ja pehme vesi vähem pH- regulaatorit. KASUTAMINE JA DOSEERIMINE: 150g pH-Miinus graanuleid on piisav, et vähendada 10m3 basseini vee pH-d 0,2 võrra. Esmalt lahusta graanulid ämbris veega! Aeglaselt kalla lahus mööda basseini äärt vette, samal ajal peaks filtri süsteem töötama! Mitte lisada sinna kus on metalli osakesi. Soovitav oleks kasutada mitmes etapis, 4 tunnise intervalliga, vahepeal kontrollides pH taset. Kontrollige pH-d vähemalt kord nädalas.

 

Basseinivee desinfitseerimine

Kloor on kõige tõhusam ja levinum vahend basseinivee desinfitseerimiseks. Klooriga hävitatakse nakatavad mikroorganismid (bakterid, viirused), kõrvaldatakse liigsed orgaanilised jäägid ja takistatakse vetikate vohamist. Mõõda kloori sisaldust testri abil. Ideaalne kloori tase on 1,0 -3.0 mg/l

Kloori kulu oleneb peamiselt basseini kasutuskoormusest ning välibasseinides ka päikesest, sest UV- kiirgus hävitab kloori kiirelt. Kloori efektiivsus sõltub vee pH tasemest. Kui basseinivee pH tase on alla 7,0 , siis kulub kloori kiiremini ja kui  pH on üle 7,6  siis bakterivastane toime väheneb tugevalt ning vesi võib muutuda roheliseks isegi kõrge kloori kontsentratsiooni korral. Sel juhul võib vesi ärritada nii nahka kui silmi.

DOSEERIMINE JA KASUTAMINE: Lisada umbes 80 -100g kloori 10m3 kohta basseini vette. Lahusta eelnevalt graanulid plastikämbris ja jaota tsirkulatsiooni ajal ühtlaselt üle basseini veepinna. Iga 3 päeva tagant lisada 50g/10m3 vee kohta. Pideva basseini kasutuse korral või kõrgete õhutemperatuuride puhul suurendage vastavalt vajadusele annustamise koguseid. Basseini äravoolu, sõela juures tuleks lisada vähemalt 1,0mg/l kloori. Basseinivee vahetuse või suurema koguse klooritamise puhul, et eemaldada vetikaid ja oksüdeerida metalle, annusatada 80 – 100g 10m3 vee kohta. Soovitav on kasutada õhtuti.

 

Ujumisbasseini sool

Kasuta ka ujumisbasseini soola – see desinfitseerib basseini, pehmendab karedat vett, takistab lubisette teket. Sool tagab veele kvaliteedi, et vesi oleks vaba patogeensetest mikroorganismidest. Sobib kasutamiseks elektrolüüsiseadmetes, kus elektrolüüsi teel toodetakse looduslikku kloori, mis desinfitseerib tõhusalt basseini vett. Seda tüüpi seadmed desinfitseerivad vett ilma kemikaalideta – välditakse tugevat kloorilõhna ja kipitust.

 

Hägune vesi

Kui basseinivesi läheb häguseks (muutub piimjat värvi), siis on soovituslik kasutada basseinivees flokulanti. Basseinivee flokuleerimisprotsessis lahustumatud pisiosakesed n-ö kleebitakse kokku. Kokku kleepunud osakesed vajuvad basseini põhja, kust need  liivafiltrisse välja filtreeritakse ja seejärel järgneva filtripesu ajal kanalisatsiooni uhutakse. Flokulant tabletid asetatakse skimmeri korvi ja need lahustuvad seal pikkamööda.

KASUTAMINE JA DOSEERMINE: Flokulanti lisatakse basseiniveele alati enne liivafiltrit. Automaatse doseerimise korral peab flokulandi lisamine toimuma vahetult enne pumpa, käsitsi doseerimise korral on õige kallata flokulant pumbakorvi või balansspaaki. Basseinivees ringleb lahustumatuid pisiosakesi, mis takistamatult läbivad liivafiltris asetsevad liiva- ja peensõelad.  NB! Liigne flokulandi kasutamine annab vastupidise tulemuse ja vesi muutub häguseks.

 

Vetikad

Vähendamaks ujumisbasseinis vetikate teket, on väga mugav kasutada ka kombi tablette. Lisaks kloorile sisaldavad tabletid ka flokulanti ning neil on ph-taset stabiliseeriv toime. Kombi tabletid korjavad kokku vette tekkinud väikesed vetikate tükikesed.

DOSEERIMINE JA KASUTAMINE: Kombi tablett pannakse ujumisbasseini skimmerisse või jaoturisse ning jäetakse basseinivette, kus hakkab aeglaselt lahustuma kloor ja samal ajal ka teisi komponente – vetikatõrje ja vee selgendaja. Tabletid ei lahustu koheselt ja seetõttu ei ole võimalik üle doseerida.

Kui teha järjepidevat hooldust, siis kasutada iga 7 päeva tagant 1 tablett  s.o 200g 25m3 vee kohta.  Enne kasutamist tuleb vee pH tase ära mõõta. Kui pH tase on liiga madal, siis väheneb  kombi tablettide efektiivsus. Normaalne vee pH tase on 7,0- 7,6. Kui pH tase on madalam, siis lisada veele pH+ graanuleid, aga kui kõrgem, siis lisada pH- graanuleid.

Artikla:

Kuidas hooldada basseinivett?

1. Juuli 2022