Liiliasibulate istutamine – saage juhiseid, kuidas istutada ja hooldada ilusaid liiliaid oma aias.

27.08.2018

Liiliad on läbi aegade olnud ühed tähtsamad lilled ajaloos. Juba vanast ajast sümboliseeris liilia puhtus ja kuninglikkust. Liiliad seostati ka erinevate vanaaja jumalatega.
Liilia kujutist on tublisti kasutatud paljudel vappidel ja ehitusornamentidel. Mõningaid liilia sibulaid on kasutatud ka toiduks suure tärklise sisalduse tõttu. Liiliad on tõelised iludused, mis toovad tükikese kuninglikkust aeda.

Liiliad soovivad juurdumiseks madalamat temperatuuri. Kõige õigem aeg istutamiseks on alates augustikuust kuni külmadeni. Kevadise soojaga võivad sibulad põdeda ja isegi hukkuda. Mõnedel liiliatel on isegi kindel istutamisaeg. Näiteks madonnaliilia Lilium candidum tuleb kindlasti istutada augustis, et taim jõuaks kasvatada lehekodariku, mille abil elab talve üle.

Liiliate istutussügavust on kerge mõõta. Tavaliselt tuleb istutada sibulad 3-4 korda allapoole nende sibula mõõdust. Üldiselt jääb liiliate istutussügavus 15-30 cm, kuid on ka erandeid. Näiteks madonnaliilia on üks vähestest liiliatest, mis ei talu sügavat istutamist, ning seepärast tuleb sibulaid istutada kõigest mõne sentimeetri sügavusele. Madonnaliilial puuduvad varrejuured ning seepärast tuleb sibul istutada suhteliselt maapinna lähedale, kuni 3 cm.

Sügavamale istutatud liilia sibulad on paremini kaitstud ilmastiku mõjude eest. Sibulad tärkavad aeglasemalt, seega kevadised hiliskülmad kahjustavad neid vähem. Kuumal suvel saavad ka vähem kannatada.

Liiliad nagu paljud teised sibullilled eelistavad päikesepaistelist kasvukohta, kuid samas kasvavad küllalt hästi poolvarjus. Poolvarjuline koht sobib enamikele sortidele, sest päike kipub õisi pleegitama. Poolvarjus on kõikide liiliate õitsemise periood pikem.

Liiliad armastavad kergemat viljakat nõrgalt happelist mulda, mis laseb vett hästi läbi. Liiliaid on peaaegu võimatu kasvatada savisel pinnasel, kuna nad ei talu seisvat vett. Raskema mulla korral aitab liiva või isegi peenkruusa lisamine. Lisaks saab ka teha kõrgendatud peenart. Trompetliilial on natuke teine mulla eelistus, sest ta soovib aluselist mulda. Kõige mugav viis, kuidas muuta muld aluseliseks, on raputada puutuhka või aialupja.

Haiguste vältimiseks tasub jätta sibulate vahekauguseks 50 cm. Esimesel paaril aastal võib tunduda peenar küllalt hõre, kuid nii saab vältida haigustest tingitud muresid ja ebameeldivusi. Tihedal istutamisel ei pääse õhk hästi liikuma, millest võib tekkida palju häda. Kui õhk ei liigu, siis on oodata hallitust ja teisi haigusi.

Kasvukoha valimisel tuleb pidada silmas, et liiliatel oleks mõnus kasvada aastaid ühel kasvukohal. Mida vähem häirida liilia sibulaid ümberistutamisega, seda paremini õitsevad. Muidugi võib liiliad istutada ümber, kuid ainult siis, kui õitsemine on jäänud vähemaks. Pärast istutamist ei tasu ümberistutamisega kiirustada. Esimesel aastal on õitsemine alati kesine, aga järgmistel aastatel võib oodata isegi õite merd.

Kuninglikult ilusad liiliad on ka kuninglikult pirtsakad. Kui aga on võimalik tagada liiliatele õige kasvukoht ja kasvutingimused, siis isegi kõige pirtsakam liilia rikastab aeda oma imeliste õitega.

Artikla:

Liiliasibulate istutamine

27. August 2018